Halis Haktanır

Halis Haktanır

Çanakkale bir destan

Çanakkale bir destan

Evet, ben Türk'üm, aslımı inkar etmiyorum. Eğer aslımı inkar edersem haramzadeyim. Şu anda bu vatanın bölünmez bütünlüğü için toprağa düşen iki yüz elli bin şehidin kemiklerini sızlatacak haramzadeler var. 109 yıl önce toprağın kara bağrına düşmüş yaşları onsekiz ile yirmi bir arasındaki şehitlerinin kanlarının vatan için aktığı, yarsız, anasız, babasız kalan yetimlerin haklarını bilemeyen haramzadeler var. Destanımız 18 Mart Çanakkale Geçilmez, "dur yolcu, bir bak buraya" diyenlerin destanıdır. Destan: Çanakkale'ye, Sakarya'ya, İnönü'ye, Dumlupınar'a, hürriyete, bayrağa, bağımsızlığa uzanan destanlaşmış, hürriyet için toprağa düşenlerin eseridir. Ve diyorum ki:

Burası Çanakkale, iyi oku.
Emperyalistlerin burada olacak sonu.
Bak şu toprağa, şehit dolu.
Dur yolcu, öğren burası Anadolu.

Hasta adam, yatağında yatıyor, gelin paylaşalım, "şura senin, bura benim olsun" diyerek hedef göstermişler Anadoluyu. Türk olduğumuzu unutmuşlar, şehitlik için yarış yapacağımızı unutmuşlar. Yine diyorum ki:

Saldırdı haçlı ordusu, Osmanlı'ya.
Türk ölür, vatan vermez, anlayamadılar.
Çullandı it sürüleri bozkurtlara.
Dur yolcu, öğren, şehit Türk'ün soyu.

Öldük, şehitlerle doldu toprak. Vermeyeceğiz dedik. Gelin it sürüleri karşınızda dağlar gibi bozkurtlar var. Çullandılar Anadolu'ya yerleşmeye başladılar. Atam söyledi: "Geldikleri gibi giderler." Gittiler, aynen geldikleri gibi gittiler, çapulcular denize gark oldular. Türk'ün askeri "Allahu ekber" diye kovaladılar itleri. Yine derim ki:

Türk'ün evladı "Allah" der, yürür.
Baştaki komutan şehadet emrini verir.
Ölmek var, dönmek yok denir.
Dur yolcu, bu millet dünyaya nam verir.

Düşman, yani yedi düvel Çanakkale'yi geçeriz, İstanbul'a ulaşırız, hasta adamın ellerinden parça parça paylaşırız dediler. Paylaşamadılar. Binlerce yıldır kurulan Türk devletlerinin mayasını unuttular. Atatürk'ü, Kazım Paşa'yı, Mareşal Fevzi Paşa'yı, yani doğduğundan ölene kadar asker olan Türk soyunu, milletini unuttular. Yine diyorum ki:

Çanakkale geçilir sandılar, saldırdılar.
Bu vatanın evlatlarını hiçe saydılar.
Yiğitler yiğidi, komutanları unuttular.
Dur yolcu, bu toprağı şehit kanı ile suladılar.

Evet, inmez vatan sevdası, bayrak sevdası, hürriyet sevdası bitmez. Son ocak kalana kadar kahramanlar gibi savaşırlar, yine de toprak değil bir çakıl taşı vermezler. Almak isteyene 109 yıl önce yaptıklarının aynısını tekrar ederler. Çanakkale destanı, Çanakkale bayrak, Çanakkale hürriyet, Çanakkale şehitlerin harman olduğu yer demek. Övünerek şunu da söylüyorum:

Halis, sende Türk soyundan gelensin.
Var mı Türk'e yan bakan, bir adım öne gelsin.
Bunu haçlılar unutmasın, iyi bellesin.
Dur yolcu, tarihini iyi öğrensin.

HALİS HAKTANIR
Not: Çanakkale destanını şiirlerimle kısaca anlatmaya çalıştım.

Bu yazı toplam 1787 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Halis Haktanır Arşivi