Mehmet Bayrak

Mehmet Bayrak

Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi, kişiye günâh olarak yeter

Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi, kişiye günâh olarak yeter

İslam dininde helâlları ve haramları, günahları ve sevapları, sevapların içinde de hangisinin daha çok sevap olduğunu Ayetler ve hadisler belirler. Bazı kimselerin kafadan atarak: şu helaldir, şu haramdır” diye söyledikleri şeyler Allah’a yalan iftiradan başka bir şey değildir.

Bu konuyu aşağıdaki hadis-i şerif ve yorumu çok güzel açıklamaktadır:

Resûlullah (s.a.) şöyle buyurdu:

"Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi, kişiye günâh olarak yeter."

Açıklama

Peygamber (s.a.v.), "bakmakla yükümlü olduğu kişilerin nafakasından fazla malı olmadığı halde ecre nail olmak için malını tasadduk eder, sadaka olarak fakirlere dağıtır ve bu yüzden onları (çoluk çocuğunu) ihmal ederse, sevap değil günah kazanır" demek istemiştir. Hadis-i şerifi şöyle anlamak da mümkündür: Kişinin bakmak zorunda olduğu kimselere nafakalarını vermeyip onların zayi olmalarına sebeb olması ona günah olarak kâfidir. Müslim'in başka bir tarikla tahrîc ettiği şu hadis de bu mânâyı te'yid etmektedir: Hayseme b. Abdurrahman şöyle dedi:

Biz Abdullah b. Amr ile oturuyorduk. Onun hazinedarı geldi ve (yanımıza) girdi.

Abdullah b. Amr hazinedarına: Kölelere nafakalarını verdim mi?" dedi. O da: Hayır (vermedim), dedi. Abdullah b. Amr: Git onlara (nafakalarını) ver. Resûlullah (s.a.v.): "Kişiye, sahip olduğu kimselere nafakasını vermemesi günah olarak yeter" buyurmuştur, dedi.

Bu hadis-i şerif, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin nafakasını tasadduk etmekten sakındırmakta ve böyle yapanların günahının büyüklüğüne işaret etmektedir. (Ebu Davud Zekat 1692)

Çoluk çocuğunun ihtiyacı olan şeyleri kesip, sevap olsun diye sadaka olarak veren kimse sevap yerine günah kazanıyorsa, bu paraları sigaraya verenlerin durumunun ne olacağını sigara tiryakilerinin vicdanlarına havale ediyorum.

Bu yazı toplam 1638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet Bayrak Arşivi