Yüksek maaşın formülü

Yüksek maaşın formülü

Asgari ücrette azalıyor Çalışırken SGK’ya bildirilen prim, emeklilik maaşı için çok önemli. Asgari ücretten prim ödenmesi durumunda, çalışanın...

Asgari ücrette azalıyor

Çalışırken SGK’ya bildirilen prim, emeklilik maaşı için çok önemli. Asgari ücretten prim ödenmesi durumunda, çalışanın emekli maaşı yılda 20-30 lira azalıyor. 2008’den sonra 10 yıl çalışan 200-300 lira daha az maaş alıyor. Emekli olurken bağlanacak maaşın çalıştıkça düşmesini önlemek, hatta artırmak da mümkün. Emekli maaşını çalıştıkça düşüren sistem, 3000 lira formülü ile tam tersine çevrilebiliyor.

100 liraya varan artış

Çalıştıkça maaşın düşmesini engellemenin yolu 3000 liradan geçiyor. ‘Brüt maaş’ 3000 liranın üstünde ise çalışmaya devam ettikçe maaş da artıyor. Hatta yılda 80 ila 100 lira arasında bir artış da oluyor. Emekli olurken doldurulan ‘Tahsis Formu’ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı ekleyin. Bu, maaşınız hesaplanırken ‘Aylık Bağlama Oranını’ artırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır.

3.5 YIL KURALI

Emekliliğinizi son bir iki yılda değil en az 10 yıl önceden planlamaya çalışın. Ayrıca iki farklı yerde sigortalı olanların emekli maaşı daha yüksek olur. İster SSK’lı olun ister Bağ-Kur’lu, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan (10.705 liradan) kazanç bildirin. Geçmiş priminiz hep asgari ücretten yatsa da tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı 20-30 lira artar. 3.5 yıllık artış 1000 liraya ulaşır.

FAZLA GÖSTERİN

Emekli maaşınızı artırmak için ‘çok çalışmak yerine’ nasıl çalıştığınıza özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Gününüz dolduysa ve yaşı bekliyorsanız asgari ücretle de çalışmak zorundaysanız bir yolunu bulun, yüksek kazanç gösterin. SSK’dan emekli olmak daha avantajlı. SSK’dan emekli olma imkanınız varsa isteğe bağlı sigorta, Tarım SSK, Tarım Bağ-Kur, zorunlu Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun.

POSTA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.