Yerel Seçim takvimi belli oldu

Yerel Seçim takvimi belli oldu

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin seçim takvimi Resmi Gazete’de yayımlandı. Seçim takvimi 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin tarihi belli oldu. “Seçim Takvimi” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kararına göre seçim takviminin başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 olarak bildirildi. Yapılan açıklamaya göre, seçime katılacak siyasi partileri, 2 Ocak günü YSK ilan edecek.

1 Mart saat 23.59’de sona erecek

Siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri 27 Ocak​​​​​​​ ​​​​​​​tarihin​​​​​​​de YSK tarafından yapılacak kurayla belirlenecek. Siyasi partiler, belediye meclis üyeliği ve il gen​​​​​​​el meclis üyelikleri ile il ve ilçe belediyeleri başkan adayları listelerini (bağımsız aday olacak kişiler de başvurularını) 20 Şubat saat 17.00’ye kadar bulundukları YSK il müdürlüklerine bildirecekler. Siyasi partiler için Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart tarihinde başlayacak. Yine Seçim takvimine göre, seçim propagandaları 30 Mart saat 18.00, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59’de sona erecek Yapılan açıklamaya göre, seçime katılacak siyasi partileri, 2 Ocak günü YSK ilan edecek. Siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri 27 Ocak tarihinde YSK tarafından yapılacak kurayla belli olacak. Siyasi partiler, il ve ilçe belediyeleri başkan adayları ile belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyelikleri listelerini (bağımsız aday olacak kişiler de başvurularını) 20 Şubat saat 17.00’ye kadar bulundukları YSK il müdürlüklerine bildirecekler. Siyasi partiler için Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart tarihinde başlayacak. Yine Seçim takvimine göre, seçim propagandaları 30 Mart saat 18.00, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59’de sona erecek.

​​​​​​​

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.