Yeni torba yasa ile GSS prim borçlarına af geliyor

Yeni torba yasa ile GSS prim borçlarına af geliyor

TBMM'ye sunulan 80 maddelik yeni Torba Yasada en çok dikkat çeken düzenleme Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına ilişkin af oldu. Torba yasa teklifindeki 54. madde kapsamında, GSS prim borçları affedilecek.

Milyonlarca vatandaşın beklediği yeni torba yasa Meclis'e sunuldu. 80 maddelik yeni Torba Yasada yer alan en önemli düzenlemelerin başında Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına ilişkin madde yer alıyor. Torba yasa teklifindeki 54. madde kapsamında, GSS prim borçlularına af getirilmesi hedefleniyor.

Af, 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanları kapsayacak. Bu düzenleme ile ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri, gecikme cezası ve gecikme zammı vatandaştan alınmayacak.

gss-prim-borcu-affi.png

GSS primleri, asgari ücrete göre belirlendiği için bu yılın sonuna kadar ödenecek aylık prim tutarı 402 lira, yıllık ise 4 bin 802 lira. 2024 yılında asgari ücretteki artış oranında GSS primleri de artacak.

Torba yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi durumunda Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşacak. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenlemenin ardından, halihazırda borçlu durumda olan kişiler yeni yıla GSS prim borcu olmadan girecek.

 Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.