Yeni tasarruf tedbirleri Resmi Gazete'de yayımlandı

Yeni tasarruf tedbirleri Resmi Gazete'de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tasarruf tedbirleri genelgesi, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında ciddi kısıtlamalar getiriyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan yeni tasarruf tedbirleri genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan genelge, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanmasını, bürokratik işlemlerin azaltılmasını ve kamu kaynaklarının etkili kullanımını hedefliyor.

3 YIL BOYUNCA YENİ HİZMET BİNASI, ARAÇ VE SOSYAL TESİS EDİNMEYECEK

Genelgeye göre, kamu kurumları 3 yıl boyunca yeni hizmet binası, araç ve sosyal tesis edinmeyecek. Yurt içi ve yurt dışı hizmet binası alımı, kiralanması ve yeni inşaat yapılması yasaklandı. Mevcut taşıtlar gözden geçirilecek ve ihtiyaç fazlası araçlar tasfiye edilecek veya diğer kurumlara devredilecek.

FİZİKİ ARŞİVLER ELEKTRONİK ORTAMA TAŞINACAK

Kamuda cep telefonu tahsisi sınırlandırılacak, fiziki arşivler elektronik ortama taşınacak ve hizmet içi eğitimler uzaktan erişimle gerçekleştirilecek. Ayrıca, zorunlu haller dışında yeni büro malzemesi alımı yapılmayacak ve kurumlar ortak kullanım için mevcut kaynakları değerlendirecek.

BAKAN VEYA BAKAN YARDIMCISI, DİĞER KURUMLARDA ÜST YÖNETİCİLER TARAFINDAN DENETLENECEK

Genelge hükümleri, bakanlıklarda bakan veya bakan yardımcısı, diğer kurumlarda üst yöneticiler tarafından denetlenecek. Genelgeye aykırı tüm mal ve hizmet alımları ile yapım işleri ihaleleri iptal edilecek. Bu tasarruf tedbirleri, kamu kaynaklarının etkin, verimli ve ekonomik kullanımını amaçlıyor.

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.