Yeni İl Tarım Müdürü'nden önemli açıklamalar

Yeni İl Tarım Müdürü'nden önemli açıklamalar

Kırıkkale Tarım İl Müdürlüğü'ne atanan Fatih Ateş görevine başladı. Ateş: "“Kırıkkale’de tarımı ön plana çıkarıp çiftçi sayısını artıracağız” dedi

Kırıkkale’ye dair ilk izlenimlerini paylaşan Müdür Ateş kentin ana pazarlara yakın olmasının büyük bir avantaj olduğunu ve bunu kullanmak istediğini aktardı.

Kırıkkale’de 7 yıl İl tarım Müdürlüğü yapan Sırrı Yılmaz merkeze çekildi. Yılmaz’ın yerine İl Müdürü olarak Trabzon Sürmene ilçe Tarım Müdürü Fatih Ateş atandı. Kırıkkale’ye atanır atanmaz sahaya inerek şehri tanımaya başlayan Fatih Ateş, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mine Arslan Day'a özel açıklamalarda bulundu

PROJE BAZLI ÇALIŞMALAR OLACAK

Kırıkkale’nin tarım alanında avantajlarına değinen Müdür Ateş: “Kırıkkale de göreve başlayalı beş gün oldu. Kırıkkale farklı bir coğrafya, farklı bir bitki örtüsü, farklı insan yapısı var. Daha önce Aksaray da çalışmıştım. Orta Anadolu coğrafyasını biliyorum. Önümüzdeki süreçte proje bazlı çalışacağız amacımız bu. Kent tarımı yapacağız. Kırıkkale’nin avantajı pazara yakın olmasıdır. Nakliye fiyatları çok yüksek. Bundan dolayı üreticiler zorlanıyor. Ama biz avantajlı konumdayız Ankara gibi büyük bir pazar yanıbaşımızda. Bu avantajı nasıl kullanırız buna bakacağız” dedi.

“ÇİFTÇİNİN REFAHINI ARTTIRACAĞIZ”

Kırıkkalede hayvancılık rakamlarına değinen Ateş:” Kırıkkale’de hayvancılık kötü değil ama artırabiliriz daha iyi bir seviyeye çıkarabiliriz. Fakat sadece hayvancılığı değil o sektörde çalışan insanların kalkınmasını sağlayarak, refahını da artırmak istiyoruz. Bununla ilgili hazırda sürpriz birkaç projemiz var. Kırıkkale’de tarımla ilgili oturmuş bir düzen var sözleşmeli tarımla ilgili bir firmayla görüşüyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖNCELİĞİMİZ HAYVANCILIK”

Günlük ürünler yetiştirmenin önemli amaçlarından birisi olduğuna değinen Ateş: “İnsanlarımızdan seracılıkla ilgili talep var daha modern güneş enerjisiyle çalışan çiftçiye daha çok katkı sağlayacak seralar yapmayı planlıyoruz. Kırıkkale’de su ürünleri yok sadece bir tane göletimiz var bu konuda zayıfız bunu da geliştireceğiz ama biz daha çok bitkisel üretim, hayvancılık gibi konulara öncelik vereceğiz. Ankara’ya yakın olmamız önemli nakliye maliyetleri artırıyor günlük turfanda olan ürünleri Kırıkkale’de yetiştirmek için çalışacağız. Çiftçilerimiz için inşallah güzel projeler üzerinde çalışacağız, onları memnun edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“COĞRAFİ İŞARETLER ALACAĞIZ”

Coğrafi işaretlere önem veren Müdür Ateş açıklamasının devamında: “Önümüzdeki dönem biraz yoğun geçecek AB Birliği projeleri var coğrafi işaretle ilgili düşündüğüm şeyler var. Önceliğimiz Delice Üzümü olacak. Belediye Başkanımızla da bu konuyu görüştük bu konuda sınırımız yok, sadece belirli alanlarda değil tarım, sanayi gibi alanlarda da coğrafi işaret almak istiyoruz. Örneğin benim daha önce görev yaptığım yerde Sürmene bıçağı için çalışmalar yürüttük ve coğrafi işaret aldık. Kırıkkale’de çok fazla potansiyel var. Buraya özel olan her şey için coğrafi işaret almaya çalışacağız.

“TARIM ŞEHRİ”

Kırıkkale’yi sevdim küçük bir şehir gibi duruyor ama aslında tarım anlamında bizim için büyük bir şehir tam anlamıyla bir tarım şehri. İnsanlarıyla yavaş yavaş tanışıyoruz. Ben insanlara değmeyi, temas etmeyi sahada olmayı severim inşallah güzel şeyler işler yapacağız. Burada sanayide var ama tarım buradaki insanların asıl geçim kaynağı. Benim buraya geldiğim yer öyle değildi. Trabzon hem sanayi hem turizm şehriydi burası turizm şehri değil ama olabilir. Lavanta bahçesi projemiz var. Lavanta bahçesi için büyükçe bir firmayla görüşüyoruz tamamen turizm amaçlı ama elde edilen ürünle ve lavanta yağı ile ilgili kendilerinin çalışmaları olacak. Lavanta yağı ilaç sanayinde kullanılıyor. Bunun için Kırıkkale’yi lavantalarla hem süsleyip hem de yağ ticaretini yapacağız.” şeklinde konuştu.

“AŞILAMA YÜKSEK SEVİYELERDE”

Hayvanlarda görülen ve ciddi anlamda yayılan şap hastalığı ile ilgili konuşan Müdür Ateş Kırıkkale’de aşılama kampanyasının bitmek üzere olduğunu aktardı. Ateş: Karantina sürecimiz yok ama önlem alıyoruz şap hastalığından en büyük koruma yöntemi aşılamadır. Yüzde 70-75 oranında aşılama yaptık. Bunu yüzde yüz oranında tamamlayacağız” dedi.

“ÇİFTÇİ SAYISI ARTACAK”

Tarımın önemli noktalarına değinen Müdür Ateş: Tarımda 3 şey önemlidir: Yetiştirici bulmak, yetiştiriciye pazar bulmak ve yetiştiricinin memnun olması. Biz Kırıkkale’de bunu sağlayacağız. Çiftçinin gelirini artırmak için neler yapmak lazım, daha farklı tohum mu üretmek lazım, seracılığa mı dönmek lazım bunlara bakacağız. Kırıkkale’de tarımı ön plana çıkarıp çiftçi sayısını artıracağız” ifadelerine yer verdi.

“ÇOCUKLARA ÖZEL BAHÇE”

Çocuklar için İl Müdürlüğü Bahçesinde özel bir alan oluşturacaklarını dile getiren Müdür Ateş: Öğrencilerle ilgili de tarım projelerimiz var çocuklara tarımı sevdirecek güzel bir ortam düşünüyoruz. İl müdürlüğümüzün bahçesine yeni ağaçlar dikerek bahçemizi daha güzel hale getirip burada çocuklarla çeşitli etkinlikler yapacağız. Milli Eğitimle aramızda protokol anlaşması var öğrencileri buraya daha sık çekeceğiz. Kırıkkale’nin iklimine uygun ağaçlarla yeşil alan oluşturup sebze meyve ekimi yapacağız. Çocuklar burada doğayla iç içe zaman geçirerek tarımı öğrensinler istiyoruz” şeklinde konuştu.dsc-1927.jpg

 Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum