Alaattin Karaer

Alaattin Karaer

Yaralı Yıllar - Şiir -! (Demet AKYÜREK)

Yaralı Yıllar - Şiir -! (Demet AKYÜREK)

thumbnail-demet-akyurek.jpg

40 yıldır yaşadığım Kırıkkale’de güzel günleri de görmek varmış! Yalnız Kırıkkale’de değil tüm ülkemizde, insanların uzun yıllardır hasret kaldığı bayram kutlamaları ve etkinliklerle doydu sanırım. Yasaklarla, engellemelerle bir yere varılmadığını görmüş olduk. Artık Kırıkkale’ye meydan ve yolların dar gelmeye başladığını son günlerdeki etkinlikler sayesinde görmüş olduk.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, Kırıkkale Belediyemizce organize edilen Halk Koşusunun büyük bir coşkuyla gerçekleştirildiğini bizzat yerinde gördüm.

Ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı…

Akşam ise Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında gerçekleşen Türk Bayrakları ile donatılmış sanatçı Kubat ve Mert Kaya konseri ile Kırıkkaleliler 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını büyük bir heyecanla yaşadı.

Bu coşku ve heyecan bitmeden, Kırıkkale halkının uzun yıllardır hasretle beklediği ve bir ilk ilk olan 22-26 Mayıs tarihleri arasında süren Kalefest 2024 ‘Kırıkkale Tanıtım Günleri Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu. Fazla detaya girmeyeceğim. İlk kez yapıldığı için elbette eksiklikler olabilir. “Bu kadar kusur kadı kızında da bulunur”. Her güzelin bir kusuru olurmuş. Bunu söylerken eleştirmek anlamında söylemek istemedim. Tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz…

Ancak, beni üzen bir konuyu yazmak gereği duydum. Kalefest günlerinde açılan kitap fuar çadırına davet edilen yazarlar içerisinde arkadaşımız, Demet Akyürek yoktu. Kısa süre önce 3. Şiir kitabı “Yaralı Yıllar”ı bizlerle buluşturmuştu!

“Kadın” şiirinden;

Bir ömre sığmaz ki kadın

İlmek ilmek örer mutluluğu

Tek tek işler

Tek tek sayar hüzünleri

Çayına şeker diye atar mutluluğu

Demliğinde demlenir hayalleri

Karıştırır gidip gelip

Çay deminde mutluluğu bulur kadın…

“Düş Perisi” kitabında yazdığım gibi;

Kadınların, çok zor bir yaşam sürdüğünü tüm dünya biliyor. Ülkemizde, M. Kemal Atatürk sayesinde Cumhuriyet yönetimiyle kazandığı hakları, daha da ileriye gideceği yerde geriye gitmeye başlamıştır. Ekonomik, sosyal, siyasal olarak baskı altında olan kadınlarımızın son yıllarda gördüğü şiddet ve öldürülmeleri had safhaya ulaşmıştır. Gün geçmiyor ki bir kadın şiddet ve ölümünü duymayalım! Tüm bu olumsuzluklara rağmen, kadınlarımızın güçlülüğünü hiç bir kuvvet engelleyemiyor.

Nedendir bilinmez ama yüzyıllardır her alanda olduğu gibi genellikle şiir yazmayı, duygularını dizelere dökmeyi de erkekler sahiplenmişler. Fakat çoğu mısralarında kadınlar şiirlerine ilham olmuştur. Kimi zaman aşkların, kimi zaman öfkelerin, kimi zaman da yalvarış ya da haykırışların kaynağı olmuş şiir.

Erkek şairlere göre sayıları çok az görünse de, Cumhuriyetle birlikte şair kadınlarımızda kendini göstermeye başlamıştır. Şairlerin genelde erkek oluşu ve kadınlar için şiir yazdıkları algısını yıkan kadın şairlerimizden biriside, daha önce iki şiir kitabıyla bizlerle buluşan, Demet Akyürek!

Şiir; hepimizin sevdiği, ruhumuzun ilacı, duygularımızın sesi… Kim sevmez ki şiir okumayı, bazen de bir iki satır da olsa içindekileri kağıda dökmeyi. Şiir duygudur! Şiir anlatmaktır! Şiir anlamaktır! Şiir hissetmektir! Şiir sonsuzluğa giden bir yoldur! Şiir hayattır, hayatsa bir şiir!

Her ne kadar yazarlarımızın çoğu, büyük şehirlerden, İstanbul, Ankara gibi şehirlerden Anadolu türküsü söyleseler de, bizlerden, Anadolu’nun göbeğinden, tüm olumsuzluklara ve imkansızlıklara rağmen, kalemlerini bu toprakların sevinçlerini, dertlerini, aşklarını, mevsimlerini satırlara dökmüşlerdir.

Bunlardan biriside, Demet Akyürek! Bizden birisi… Kırıkkale’de yaşıyor. Kırıkkale doğumlu, üç kız çocuk annesi…

Daha önce “Mavi Bir Umuttu Benimkisi”, Düş Perisi” isimli şiir kitaplarıyla bizlerle buluşturmuştu!

Şimdi üçüncü şiir kitabı; “Yaralı Yılları”…

Kitabının arka kapağında;

Ellerimde babamdan kalan bir buruk koku

Yüreğimde garipliğin yangısı

Dilimde hüzünlü bir baba şarkısı

Ne olur baba bırakma beni

Ne olur hiç gitme ömründen.

Amacımız şiiri beraber anlamak, beraber anlatmak, beraber hissetmek ve paylaşmaktır!

Demet Akyürek, “Dememiş miydim” diyordu;

Bir gün benden bıktığın her şey için

Pişmanlık çekeceksin

Kırma incitme kendine gel

Dememiş miydim…

Amacımız şiiri beraber anlamak, beraber anlatmak, beraber hissetmek ve paylaşmaktır!

Yaralı Yıllar - Demet Akyürek, şiir kitabını, sıkılmadan bir solukta okuyacaksınız.

Nice şiirlerine ve kitaplarına…

Kendisini de kutluyorum!

Bu yazı toplam 903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Alaattin Karaer Arşivi