Yalçın OTAĞI (Ateş Böceği Yalçın)

Yalçın OTAĞI (Ateş Böceği Yalçın)

Komedyen Eddie Cortar’a, -Hastalanınca ne yapmak gerekir ? diye sorulduğunda: - Mutlaka doktora gidin demiş. Zira doktorun yaşaması gerek. Verdiği ilacıda...

ateşböceğiKomedyen Eddie Cortar’a,

-Hastalanınca ne yapmak gerekir ? diye sorulduğunda:

- Mutlaka doktora gidin demiş. Zira doktorun yaşaması gerek. Verdiği ilacıda alın, çünkü eczacının da yaşaması gerek. Fakat ilaçları sakın içmeye kalkmayın, zira sizin de yaşamanız gerek.

Bırakma beni. Tut ellerimden.

Tut, hiç bırakma.

Düşerim sonra, muhtacım sana.

Yazık değil mi.

Bir gün ne kendim, ne gölgem kalacak…

Bırakma beni… bırakma beni…

    Lale Belkıs’ın şarkısını dinliyordum, otomobilimin radyosunda! "Biz onunla iki arkadaştık. Her şeyi paylaşıyorduk. Bütün sosyal sorunları, en güzel sanat sorunları sevgi ve saygı çerçevesinde konuşur, tartışırdık. Birlikteliğimiz 41 yıl devam etti. Her anımız güzeldi. Hastalıklar hariç hiç kötü anımız yok. Benim için çok zor. Datça’yı çok seviyordu. Kendisi burada gömülmeyi arzu etti. ’Datça’da bir yer alalım, ikimizi de aynı yere gömsünler’ demişti" diyordu eşi Yalçın Otağı kaybeden şarkıcı Lale Belkıs. Oyuncu ve komedyen Yalçın Otağ; 1936 yılında İstanbul’da doğdu. Avare filminin gösterildiği yıllarda Raj Kapoor’un söylediği ‘Avare mu’ şarkısını bağlamayla çalıp program yapıyordu. 1954 yılında Ercan Bostancıoğlu  ile tanıştı ve 'Ateş Böcekleri' olarak birlikte çalışmaya başladılar. 1980’e kadar 26 sene sürdü. Türkiye’nin en önemli komedyenlerinden biri olan Yalçın Otağ, 1980’li yılların başında Şan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tiyatrokare ile tiyatro sahnesine adım atmıştı. 1970 ve 1980’li yıllarda Zeki Müren, Bülent Ersoy, Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Neşe Karaböcek, Gülden Karaböcek, Emel Sayın gibi assolistlerle birlikte çalışmıştı. O şimdi yok aramızda! Çocukluğunda ortaokuldayken seyyar satıcılık yaptı. Daha sonra Mahmutpaşa’da satışlar yaptı. Küçüklüğünde Amerikan komedi ikilisi Laurel ve Hardy’nin filmlerini izlermiş. Lorel’in papyonunu aşağı yukarı oynatmasını beğenip taklit etmeye başlamış.  Bu esinlenme, ‘Ateşböcekleri’ olarak yıllarca sahnede yaptığı ünlü hareketi olmuş. Gazinoların altın çağına damgasını vurmuş bir komedi ikilisiydi 'Ateşböcekleri'. Sloganları, 'Aktüel ve politik esprilerin sempatik temsilcileri' idi.  Aziz Nesin, Süavi Sualp, Kayhan Taşkıran, Ahmet Üstel, Kandemir Konduk, karikatüristken Cem Yılmaz gibi yazarlar ile çalıştılar, oynadıkları skeçleri yazdırdılar. Rol aldığı sinema filmlerinden bazıları: Çılgın Dersane Kampta (Şapkasız Çıkmam Şükrü),  Oyunbozan, Babamız Eğleniyor, Üç kağıtçılar… Rol aldığı TV dizilerinden bazıları:  Deli Duran, Bütün Çocuklarım, Hadi Uç Bakalım, Yapayalnız,  Tatlı Kaçıklar, Çiçek Taksi, Bir Ömrün Bedeli… 15 Ağustos 2014 tarihinde,  Karaciğer yetmezliği nedeniyle Marmaris'te tedavi gördüğü hastanede vefat eden Yalçın Otağı, çok sevdiği ve 20 yıldır yaşadığı Datça toprağa verilmiştir. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.