Volga Turu  (Moskova- St. Petersburg) (4)

Volga Turu (Moskova- St. Petersburg) (4)

Arı kovanları ve Manastır binası     Soğan biçimli kubbeler gözüktü, Kurtarıcı İsa kilisesine geldik. Avluya girmemizle birlikte, çan sesleri başladı....

RESİM -16

Arı kovanları ve Manastır binası

    Soğan biçimli kubbeler gözüktü, Kurtarıcı İsa kilisesine geldik. Avluya girmemizle birlikte, çan sesleri başladı. Kiliseden gelmiyor bu sesler, avluda her boydan, tiz-pes her sesten çanlar bize bir konser sunuyor. Becerikli zangoç önündeki sayısız çanla bize ilahiler dinletiyor. Çanlar, Yaroslavl fabrikalarında yapılıyormuş, her yıl burada zangoçlar festivalinde marifetler sergileniyormuş.

 RESİM - 17

Her sesten çanlar bize konser sunuyor.

    Meydanın karşısında kapalı market yer alıyor. Dalıyoruz içeri, sebze ve meyve satıcıları Azeri olmalı, kuru meyveler de dahil bolluk bereket içinde bir mekan. Pazarın yan mekânlarında süt ürünleri, bir başka mekanda ise et ürünleri satılıyor. Yaya caddesi boyunca birkaç kafe, hediyelik eşya dükkanı görüyoruz, ara sokaklarda işporta gibi dükkanlarda üst üste asılmış, tekstil ürünleri satılıyor. Kaldırım kenarında ise, bahçelerinde yetiştirdikleri bir-iki saksı bitkiyi satmaya çalışanlar dizilmiş. Gemi bizi bekliyor, öğleye kadar süren gezimizde, ilk kadın kozmonot  Valentina Tereşkova yı da yetiştiren bu bin yıllık şehri tanımaya çalıştık. Şimdi artık yeniden demir alan gemimiz de öğleden sonraki seyir sırasında isteyenlere “atin dersi” başlıyor. Kalem, kağıt hazır, başlıyoruz derslere.  Grek alfabesi ile biraz atin karışmış, tam bir bilmece olmuş, grek harflerine aşina olan bendeniz işi biraz daha çabuk çözeceğim anlaşılan.  Akşam yemeğinde İrina ile birkaç kelime Rusça konuşsam fena mı olur?

RESİM - 18

Pazar

 RESİM - 19

Prens akıllı Yaroslavl…

RESİM - 20

 Volga’da terk edilmiş bir kilise ve Rybinsk’e geçiş… 

    Öğleyin gemiye gelişimiz yemek sonrası, Rus el sanatları dersi, hep beraber Rusça ve Türkçe şarkılar öğreniyoruz. Akşam yemeği öncesi Piyano resitalindeyiz. 25.Temmuz.2014 Cuma;    GORİTSİ Sabah saat 10.00’a yaklaşırken, iskeleye yaklaşıyor gemimiz. Hava güneşli. Şeksna Nehri kıyısında nehrin akış yönüne göre sol tarafta yer alan Goritsi Köyü 16. Yy’da Korkunç İvan’ın yengesinin burada kurduğu kadınlar manastırıyla ortaya çıkmış. 700 nüfuslu Goritsi’de halk güzel ahşap köy evlerinde yaşıyor.  Köylülerin geçim kaynağı, balıkçılık, ormancılık, avcılık ve sınırlı olarak tarım. Aracımızla yakında bulunan Kirllov Manastırına hareket. Krillov manastırı, Kuzey Rusya nın en zengin manastırı olarak 14.yy.sonunda kuruldu. Moskovalı rahip Kiril, rüyasında Meryem i görür ve yaya olarak başlar yürümeye. Tam manastırın şu an olduğu yere gelince bir çukur kazarak ibadete başlar. Manastır bu noktada gelişmeye başladı ve 60 yaşındaki rahip Kiril burada 90 yaşına kadar yaşadı.

RESİM - 21

Kirillov manastırı

     Kısa bir gezinti, fotoğraf çekimleri… Geminin yanaştığı iskeleye yakın sıra sıra dizilmiş küçük hediyelik eşya satıcıları… Burada saat 13.45 ‘e kadar serbest zaman verildi. Bayanların valizlerinde boşluk kalmaması için alışveriş... Öğle yemeği ile birlikte gemimiz Kiji adasına hareket ediyor. Bugün akşam itibari ile gece boyunca en dar seviye havuzları olan vitegra kanalında bulunan 6 seviye havuzunu sabaha kadar geçeceğimiz ve toplamda 80 metre alçalacağımız yazılıydı programda! Öğle yemeği sonrası, Rus mutfağı dersi ve Rus çay seromonisi üzerine söyleşi. Türk grubu olarak bizlerle toplantı yapıldı. St. Peterburg programı ve son gün gemiden ayrılış programı. Ekstra turlara katılacakların isimleri istendi. Akşam Rus usulü yemek vardı.

RESİM - 22

Rus usulü yemekte karşılama…

 

RESİM - 23

Rus usulü yemekteyiz.

   26.Temmuz.2014 Cumartesi; Sabah kahvaltıdan öğle yemeğine kadar yol alan gemide Rusca dil dersi, Rus tarihi dersi. Yemek öncesi Kaptan Köprüsü Turu.  Kaptanımız, gemi ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Rusya’da yaz mevsiminin üç ay gibi kısa sürdüğünü. Çalışmalarının da bu üç ayla sınırlı olduğunu söyledi. Üç ay sonunda gemilerini Moskova’da limana demirlediklerini, gelecek sezona kadar gemi bakımıyla uğraştıklarını, kadrolu olarak kendisi dahil birkaç kişi olduğunu, diğer elemanların mevsimlik olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, yol güzargahlarını için haritadan vazgeçmediklerini söylemeden geçmedi.

RESİM - 24

Kaptan köşkündeyiz…

  KİJİ ADASI Kiji adası Onega Gölü’nün kuzeyinde yer alır. Ada gerçekten küçük ve şirin. Yönetim olarak Rusya Federasyonunu – Karelya Özerk Cumhuriyeti’ne bağlıdır. Karelya Cumhuriyeti’nin başkenti Kiji Adası’na 68 km. mesafede bulunan, 300 bin nüfuslu Petrozavodsk’tur. Ada ile Petrozavodsk arasında ulaşım deniz otobüsleri ile sağlanıyormuş. Kiji Adasında bulunan Açık Hava Müzesi Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde olduğunu da öğreniyoruz. Burada bize 3 ay içinde Türkçe öğrenen genç rehberlik etti. Çok güzel Türkçe açıklamalarda bulundu.  Otuz kişinin yaşadığını belirtiyor rehberimiz. Tabi şu anda turizm mevsimi olduğu için çalışanlar var.

RESİM - 25

Çivisiz yapılmış kilise…

 

RESİM - 26

Kiji Adasından bir manzara…

    Bu adada 1714’te yapılmış büyük bir ahşap kilise ve eski ahşap Rus evleri bir açık hava müzesi şeklinde sergileniyor. Ada Rusya’nın en kuzey bölgelerinden biri olan Kondoroga bölgesinde. Zamanında dili de farklı olan bölge artık tamamen Rusya ile birleşmiş durumda. Bu bölgenin farklı yerlerinden toplanmış geleneksel ahşap mimarisi örneklerinin hepsi adaya taşınmış (evet, kocaman kocaman evleri, kiliseleri, her şeyi taşımışlar, nasılını bilmiyorum). UNESCO adayı 1992’de koruma altına almış. Adada sağdan soldan taşınan iki küçük şapel haricinde bir eski kilise iki daha yeni kilise var. Yeni kiliseler benzer zamanlarda doğrudan oraya inşa edilmiş. Bunlardan biri büyük, diğeri küçük. İlk yapılan büyük kilise. Saat 19.00’da Gemi hareket etti. Gala gecesi için Rusça ve Türkçe şarkı yarışmasına katılan grubumuzun hepsi kadındı. Yine cesaretlerini gösterdiler. Akşam yemeğine kadar onlar çalışma yapacaklardı. Biz tembel erkekler, denizi seyrederek, kimimiz birasını, şarabını yudumlamakla meşguldü. . 27.Temmuz.2014 Pazar; Kahvaltı sonrası sat 11.00 ‘e doğru Mandrogi’ye yaklaşıyoruz. Svir Nehri’nin kıyısında yer alan doğası, temiz havası ve sakinliği ile ilgi çeken eski bir köy. İkinci Dünya savaşı sırasında yok olmuş. 1996 ‘da bir Rus girişimcinin çabalarıyla tekrar canlanan köy turizme açılmış ve gemilerin uğrak limanlarından biri olmuş. Mandrogi’de açık havada yeşillikler içinde yürüyüş yapılabilir, mini hayvanat bahçesi, güzel ahşap binalar içinde yer alan hediyelik eşya atölyelerini ve mağazalarını gezebilirler. Meraklılar burada bulunan votka müzesinde tadım yaparak beğendikleri votkaları satın alabilirler densede girişin ücretli olduğu söylendi.

RESİM - 28

Mandrogi’de; Kıyıda bulunan Barbeku’de öğle yemeği!

 

     Saat 14.00’de hareket eden gemimizde yine aktiviteler. Rusça Dil Dersi’ne katılanların bitirme sınavı yapılacaktı. Sınav sonrası Rusça ve Türkçe şarkı dersinin son provası yapılacaktı. Akşam yemeği öncesi, seyahat boyunca çekilen dvd filmin gösterimi yapıldı konferans salonunda! Bugün akşam Gemi kaptanımızın veda yemeği vardı.

RESİM -29

Başta kaptan olmak üzere gemi de görev alan rehber restoran girişinde karşıladılar bizi.

RESİM - 30

Bize tur boyunca eşlik edecek olan gemi görevlisi Rus rehberimiz Güzel Anastasıa bizimleydi yemekte.

     Yemekte ayrıca gündüz Rus dili sınavına giren katılımcılara, bitirme sertifikası töreni yapıldı. Yine kadınlar…

RESİM - 31

Eşim başarısını orada da gösterdi. Üniversiteler de Rus dersi verme hakkına sahip oldu. (Geçerlilik Tarihi: 21- 30 Temmuz 2014)

 

   Konser salonundayız…

RESİM - 32

Yemek sonrası Gala konseri için Konferans salonunda yerimizi aldık. İlk konser biz Türklerindi.

 

Yemeni bağlamış telli başına

Zülüfleri düşmüş hilal kaşına

Henüz girmiş on üç on dört yaşına

Edalı işveli köylü güzeli…

 Arkasından Rusça şarkıyı seslendirdiler.

Oçi çorniye, oçi strasnıye

Oçi jguçiye i prekrasnıye

Kak lüble ya vas,

Znat’ uvidil vas

Ya ne v dobrıy ças….

Bir günah gibi gizledim seni, Kimse görmedi seninle beni Ağlarken içim güldü gözlerim Bir günah gibi gizledim seni…

RESİM -33

Sanatçılarımız sahnede yerlerini aldılar. Tabi erkek hiç yok.

devam edecek...

   NOT:Fotoğrafların üzerine tıklarsanız fotoğrafları büyük boyutta görebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.