Uykularınız kaçmasın

Uykularınız kaçmasın

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Savaş Ekici ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydanur Ekici, uyku apnesi hakkında önemli açıklamada bulundu.

İSTEMSİZ OLARAK DURMASI

Prof. Dr. Mehmet Savaş Ekici ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydanur Ekici,  Obstrüktif (Tıkayıcı)  uyku-apne sendromunun en etkili ve kesin tedavi yöntemi olan CPAP tedavisinin uygulandığı Üniversitemiz uyku laboratuvarı hakkında bilgi verdi. Uyku apnesinin uyku sırasında tekrarlayan üst solunum yolundaki daralmalar veya tıkanmalar nedeniyle soluk almada kesilmelerle kendini gösteren bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Savaş Ekici, “Uyku sırasında üst solunum yolunun  nefes alma sırasında değişen derecelerde daralması nedeniyle en az 10 saniye ya da daha fazla süren ve kandaki oksijen doygunluğunun azalması ile birlikte seyreden, solunumun istemsiz olarak durması şeklinde tanımlanan apnedir.

HASTALIK RİSKİNİ GÖSTERİR

“Ayrıca solunum miktarının %50’den fazla azalması olan hipoapne ataklarının saatte 5 veya daha fazla olması olarak da tanımlanır. En belirgin risk faktörleri erkek cinsiyet ve obezitedir.  Boyun çevresinin erkeklerde 43 cm, kadınlarda ise 38 cm üstünde olması hastalık riski taşındığını gösterir. Yaşla birlikte erkek ve kadınlarda üst havayollarının kesitsel çapının azaldığı, nefes alıp vermekte zorluk yaşandığı ve  sırt üstü yatıldığında hava yollarının tıkanıklığının arttığı görülür.” dedi.

HAVA BASINCI UYGULAMASI

Kırıkkale Üniversietsi Uyku Laboratuvarında uygulanabilen CPAP tedavisinin uyku-apne sendromunun en etkili ve kesin tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Aydanur Ekici, “CPAP cihazının kullanılmasındaki amaç hastaya devamlı hava basıncı uygulamasıyla uyku sırasında kapanan üst hava yollarını açık tutmaktır” dedi.

HORLAMA, TANIKLI APNE

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Laboratuvarı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Aydanur Ekici, “Kırıkkale’den, Ankara dahil olmak üzere çevre illerden yılda 500-600 hastanın yatışının gerçekleştiği uyku laboratuvarımız 2003 yılında kurulmuş olup bu tarihten beri tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Uyku polikliniğimize horlama, tanıklı apne, gündüz aşırı uykululuk şikayetleri ile uyku bozuklukları polikliniğine gelen hastalarımıza gerekli tetkikleri yapılarak sıra ile randevu verilmekte ve hastaların yatışı sağlanmaktadır.”

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.