ÜFE yüzde 0,06 arttı

ÜFE yüzde 0,06 arttı

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,06, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 5,12,...

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,06, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 5,12, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,75 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,03 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,08 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,13 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,68 düşüş ve su sektöründe yüzde 0,05 artış olarak gerçekleşti. EN YÜKSEK ARTIŞ KOK VE FAFİNE PETROL ÜRÜNLERİNDE Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; kok ve rafine petrol ürünleri (1,72), ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (0,94), metal cevherleri (0,94) alt sektörleridir. Buna karşılık basım ve kayıt hizmetleri (-3,29), kağıt ve kağıt ürünleri ( eksi 2,31) ve deri ve ilgili ürünler (eksi 0,99) bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu. ANA SANAYİ GRUPLARINDA EN YÜKSEK ARTIŞ SERMAYE MALINDA Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 Haziran ayında en yüksek aylık artış sermaye mallarında, en yüksek yıllık artış ise dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.