Türkiye'nin siber güvenlik stratejisi yenilendi

Türkiye'nin siber güvenlik stratejisi yenilendi

Türkiye sanal alanda oluşabilecek siber güvenlik stratejisini değiştirerek son dönemlerde oluşan yeni nesil tehditlere karşı güvenlik duvarını güncelledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12. Kalkınma Planı'nda yapılan derlemeye göre yeni dönemde gelebilecek siber saldırılara karşı oluşturulan güvenlik kalkanı daha da güçlü hale getirildi. Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı, yeni nesil siber tehditler ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde güncellenecek.

ŞEBEKE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ DİREKTİFİ İLE SİBER GÜVENLİK ALANINDAKİ YENİ ÇALIŞMALARI

Avrupa Birliği'nin (AB) Şebeke ve Bilgi Güvenliği Direktifi ile siber güvenlik alanındaki yeni çalışmaları ve uluslararası alanda en iyi uygulamalar dikkate alınarak, ulusal siber güvenliğin sağlanmasına yönelik düzenlemeler yapılacak. Ulusal siber güvenlik faaliyetlerinin en üst seviye koordinasyonu sağlanacak, bu kapsamda kurumlar arası işbirliğini tesis edecek etkin koordinasyon ve idare yapısı oluşturulacak.

SİBER SALDIRILARDA YAPAY ZEKA FAKTÖRÜ

Siber tehdit istihbaratı edinimi ve paylaşımı süreçleri, kaynak çeşitliliğinin artırılması, yapay zeka ve büyük veri analitiği uygulamalarının geliştirilmesi suretiyle güçlendirilecek, ulusal siber güvenliği tehdit edecek unsurların erken tespitine ve önlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Ulusal ölçekte siber güvenlik teknik altyapısı güçlendirilecek, altyapının tüm unsurları arasında etkileşim artırılacak. Kritik altyapılarda bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulmasına yönelik usul ve esaslar belirlenerek uygulamaya alınacak. İhtiyaç duyulan alanlarda siber güvenlik standartları oluşturulacak.

YERLİ SİBER GÜVENLİK EKOSİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ

Yerli siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi, milli çözümlerin yaygınlaşması ve uluslararası rekabet gücünün artırılması sağlanacak. Yerli ürünlerin uluslararası pazarda rekabetçi biçimde yer almalarını sağlayacak şekilde geliştirilmesi desteklenecek. Siber güvenliğe yönelik test altyapıları geliştirilecek. Başta kamu kurumları olmak üzere yerli siber güvenlik ürünlerinin kullanımı artırılacak. Türkiye'de siber güvenlik bilinci ve nitelikli insan kaynağı geliştirilecek. Siber güvenlik alanında nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine ve kariyer olanaklarının iyileştirilmesine yönelik programlar geliştirilecek, yetkin iş gücünün korunması amacıyla yeni iş modelleri oluşturulacak. Sektör ihtiyaçlarına uygun iş gücünün yetiştirilmesi amacıyla eğitim içerikleri, niteliği ve ortamı geliştirilecek. Siber güvenlik alanında toplumsal farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

DİJİTAL ORTAMDAKİ OKURYAZARLIK SEVİYESİ YÜKSELECEK

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki insan kaynağını ve niteliğini artırmaya yönelik kamu, üniversite ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle programlar oluşturacak. Yazılım sektöründeki insan kaynağı açığı detaylı şekilde analiz edilerek, bu açığın yetiştirme, yeniden yetkinlik kazandırma ve daha etkin kullanımıyla kapatılması sağlanacak. Uzaktan ya da yerinde yurt dışına çalışmakta olan yazılımcıların yerli bilişim sektörünün katma değerini artıracak şekilde istihdam edilebilmeleri için önlemler alınacak. Toplumda dijital okuryazarlık oranı artırılacak. Toplumun farklı kesimlerinde dijital becerilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütülecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.