Türkiye'de kaç kişi dolar milyoneri? Sayıları açıklandı

Türkiye'de kaç kişi dolar milyoneri? Sayıları açıklandı

Türkiye'de yaşayan ve dolar milyoneri olan kişilerin sayısı belli oldu

Credit Suisse tarafından yayınlanan yıllık küresel servet raporuna göre, dünya çapında toplam net kişisel servet %2,4 oranında azalarak 454,4 trilyon dolar seviyesine geriledi.


Bu düşüşün en büyük etkisi, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki hanehalkları arasında toplamda 10,9 trilyon dolarlık kayba yol açtı

Credit Suisse'in raporuna göre, düşüş her bölgeyi aynı şekilde etkilemedi. Örneğin, Rusya'da yaptırımların etkisine rağmen milyoner sayısı arttı. Ayrıca, Latin Amerika'da yerel para birimlerinin ABD dolarına karşı değer kazanması nedeniyle bölgede 2,4 trilyon dolarlık bir servet artışı yaşandı.

Ancak aynı dönemde dünya genelindeki milyoner sayısı 3,5 milyon azalarak yaklaşık 59,4 milyona indi. En zengin yüzde 1'lik kesimin toplam servet içindeki payı da yüzde 44,5'e geriledi; bir önceki yıl bu oran yüzde 46 seviyesindeydi.


Rapor ayrıca, küresel servetin 2027 yılına kadar 629 trilyon dolara ulaşması ve milyoner sayısının 86 milyona yükselmesi beklentisini taşıdığını belirtiyor.


TÜRKİYE’DE SERVET DÜŞÜŞÜ
Raporda son olarak Türkiye’de rakamlarda revizyon yapıldığı belirtilerek toplam servetin 1,183 trilyon dolardan 1,041 trilyon dolara düştüğü belirtildi.


Ülkede toplam servet 141 milyar düşerken servet miktarındaki yıllık düşüş yüzde 12 olarak gerçekleşti. Türkiye oransal olarak en sert servet düşüşünün gerçekleştiği dördüncü ülke oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.