Türkiye'de bulunan petrolün üstü kapatıldı mı?

Türkiye'de bulunan petrolün üstü kapatıldı mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Mayıs ayında enerji dağıtım şirketleri ile bir araya geldiği toplantıda açıkladıkları kriterleri yerine...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Mayıs ayında enerji dağıtım şirketleri ile bir araya geldiği toplantıda açıkladıkları kriterleri yerine getirmeyen şirketlerle, "külahları değişeceklerini" belirterek, "İyileşme varsa havuç, değnek dengesinde olduğu gibi bir elimizde havuç bir elimizde değnek gerekeni yapacağız. Değnek noktasında istenilenler yapılmazsa biz de gereğini yaparız" dedi. TRT Haber'de katıldığı televizyon programında soruları yanıtlayan Bakan Albayrak, enerji politikaları ve terörle mücadeleye ilişkin önemli mesajlar verdi. Bakan Albayrak şu değerlendirmelerde bulundu.

'HALKIMIZ ARTIK KUKLACIYA BAKIYOR'

Terör örgütü PKK'nın 15 Temmuzdan sonra sesi soluğu çıkmıyordu. Bir örgüt görevini ifa ederken kenarda bekleyip ondan sonra tekrar düğmeye basarak harekete geçtiler. Bugün itibariyle artık Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Halkımız artık kuklayı değil kuklacıya bakıyor. Artık bu yapıları kullanalar üzerinde çok yoğun bir görüş ortaya çıktı. Bugün siyasete karşı olağan dışı gerçekleşecek herhangi bir müdahalenin artık arkasında kimin olduğu yönünde çok net bir tablo var. Ola ki diyelim, Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımın saçının bir teline zarar gelse bundan sonra milletimiz kimden geldiğini bilecek şekildedir. Türkiye ve dünyada oynan oyun başka bir yöne doğru gidiyor. Millet olarak çok net okuyoruz bu süreçler bizi daha da güçlendirecek.

'BUGÜNÜMÜZ DÜNDEN DAHA İYİ'

'Korkuyu korkutmak, ölümü öldürmek' diye bir söz var ya toplum olarak biz bunları aştık. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi alayları gelsin artık millet bütün olarak bir resim ortaya koydu ya tarihin şanlı sayfalarından yırtıp parçalarcasına ortaya çıktı ya bundan ötesi lafı güzaftır. Bugünümüz dünden daha iyiydi, yarınımızda bundan daha iyi olacak.

'YA HAVUÇ YA DEĞNEK' 

Elektrik dağıtımında Türkiye'deki 21 bölgeyi özelleştirdik. Bundan sonra bölgeleri devralan firmalar iyileştirmeleri hayata geçirme ile alakalı olarak önemli bir durumla karşı karşıya kaldı. Önümüzdeki 5 yıl için 18 milyar liralık bir yatırım bütçesi belirledik. Türkiye'nin iletim altyapısı yeniden elden geçecek. Bakanlık bazında müşteri memnuniyeti anketleri de gerçekleştiriyoruz. Mayıs ayından bu yana koyduğumuz hedefleri 21 dağıtım firmasının yakalaması lazım. Firmalarda iyileşme yoksa külahları değişeceğiz. İyileşme varsa havuç, değnek dengesinde olduğu gibi bir elimizde havuç bir elimizde değnek gerekeni yapacağız. Değnek noktasında istenilenler yapılmazsa biz de gereğini yaparız.

'RUSYA İLE İLİŞKİLER ÖNCEKİ SEVİYEYE DÖNECEK'

Rusya ile bundan sonraki süreç 24 Kasım öncesi olduğu gibi kazan kazana dayalı, bölgesel ekonomik barışa da katkı yapacak şekilde sürecektir. Bakanlığımızın yürüttüğü Akkuyu projesi başta olmak üzere ve doğalgazdaki ilişki ile Türk akımı projesinin de 24 kasımdan önceki seviyeye gelmesi için önemli toplantılara başladık. Sinop'ta ise Japon devleti ve Fransa şirketleri ile devam edegelen ikinci nükleer projemiz var. Orada da hedeflerimize ulaşmak için önemli kararlar aldık.

İSRAİL'LE KAZAN-KAZAN

İsrail'in oluşturduğu kaynak rezervi farklı ülkelere ulaştırma çerçevesinde geliştirdiği bir proje var. Biz her ülke ile yaptığımız aynı kazan-kazan çerçevesini iki tarafın menfaatlerini ve bölgesel barış için süreci başlatacağız. Gazze'nin de barış çerçevesinin genişlemesi için katkıya devam edeceğiz. Filistin'deki kardeşlerimizin durumlarını iyileştirmek için elimizden geleni yapacağız. Kurban bayramı öncesinde de ikinci yardım gemisi yola çıkacak. Gazze'ye gönderdiğimiz ekip de raporunu tamamlamak üzere orada enerji anlamında da önemli adımlar atacağız.

'YERLİ KÖMÜR STRATEJİK PLANLARIMIZDAN BİRİ'

Türkiye'de büyük kömür rezervlerine ulaştık. Bunları ülke ekonomisine kazandırılmak zorundayız. Yerli kömür stratejik planlarımızdan bir tanesi. Yapılacak sondajlarla daha büyük keşiflerde bulunmalıyız. Tüm Türkiye'nin enerji haritasını biran önce tamamlamak zorundayız.

GÜNEŞ VE RÜZGARDA YENİ KRİTER

15 Temmuz'dan sonra hiç bahanemiz kalmadı. İnsanlarımız böylesine kahramanca bir mücadele vermişken biz daha büyük bir vebalin altındayız ve daha çok çalışmalıyız. Firmalara 'Fabrikayı burada kuracaksınız ve ARGE noktasında merkezi de burada kuracaksınız' diyeceğiz. Teknoloji ve üretimin Türkiye'de gerçekleşmesi noktasında bir çalışmamız var. 3-5 yıl içerisinde enerjide önemli adımlar atacağız. Biz az konuşacağız çok çalışacağız. Aynı AK Parti ruhu gibi Cumhurbaşkanımızın zikrettiği çalışkan ruh gibi birçok konuda ileriye doğru adımları atacağız.

'PETROL BULURSAK İLK BEN AÇIKLAYACAĞIM'

Vatandaşlar diyor ki 'petrol bulundu kapatıldı' filan. Kapatılan olmuş mudur olmuştur belki ama siyasi komployu bir yana bırakırsak bulunmuş rezerv verimli olmayabilir, tazyiki düşüktür, rezerv küçüktür çok farklı etkilerde olmuş olabilir. Ama emin olun Türkiye'de petrol bulalım ilk ben açıklayacağım. Petrolü bulup da saklamak gibi bir ajandamız kesinlikle olmayacak. Öte yandan sadece Karadeniz'de değil belki başka denizlerde de aramalarız olacak.

'EKONOMİK DİNAMİKLER ÇOK SAĞLAM'

Türkiye'nin ekonomik dinamikleri çok sağlam. Burada 3 önemli unsur var. Siyasi istikrar, maliye politikaları, para politikaları ve para piyasaları. Bu 3'ü bir ülkede varsa olağan dışı bir şey yaşamazsak bu çerçevede bu istikamette gidildiğinde daha da olumlu gelişmeler yaşayacağız. Bakmadan Geçmeyin Yeni takımı şaşırttı! Yeni takımı şaşırttı! Son olarak İsviçre'nin St. Gallen takımında forma... 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.