Türkiye tarihinde bir ilk, Kırıkkale’den dünyaya ihraç edilecek

Türkiye tarihinde bir ilk, Kırıkkale’den dünyaya ihraç edilecek

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından üretilen ve Türk mühendisleri tarafından tasarlanan 105 milimetrelik havadan taşınabilir obüs, teslimatı bekliyor. Obüsler, Cumhuriyet tarihinde ilk ihracat olacak.

Kırıkkale Sanayi ve Ticaret komisyonunca Makine ve Kimya Endüstrisi(MKEK) raporu hazırlandı. Hazırlanan raporunda, Türkiye tarihinde bir ilk olacak ve Kırıkkale’den dünyaya ihraç edilecek ve Türk Mühendisleri tarafından tasarlanan 105 milimetrelik havadan taşınabilir obüs yapımına yer verildi. Sanayi ve Ticaret komisyonu raporunda yer alan bilgilere göre, tamamlanmak üzere olan ve deneme aşamasıyla tamamlanması beklenen havadan taşınabilir 105 milimetre çekili 18 adet obüs Boran, 2024’ün ilk aylarında teslimatı yapılacak.

ooo11.webp

Öte yandan yine MKEK Kırıkkale fabrikalarında üretilecek,"Zırhlı Muharebe Aracı” nın kabullerinin de tamamlandığı ifadelerine yer verildi. 50 adet seri sipariş alınan ve 2024 Mart ayı içinde ilk sipariş olan 14 adet zırhlı araçta teslim edilmiş olacak. Böylece Türkiye tarihinde bir ilk gerçekleştirilirken, ihracatta Kırıkkale MKEK kurumundan dünyaya açılmış bir pencere olacak.

ooooo.jpeg

Kırıkkale İl Genel Meclisi Sanayi ve Ticaret komisyon üyeleri Rıza Uslu, Hamza Kutluca, Selahattin Güven, Faruk Kayalak, Tarık Kaya tarafından meclise sunulan bilgi raporunda şu bilgilere yer veriliyor. “Yerli ve milli üretim olan her geçen gün yenilenen hafif orta ve ağır olmak üzere üretilen silahlarımız gururumuz olan savunma sanayisinin envanterine katılmıştır ."Zırhlı Muharebe Aracı Projemizde kabulleri bitirilmiş olup 50 adet seri sipariş almış ve 2024 Mart ayı içinde ilk sipariş olan 14 adet zırhlı aracıda teslim edilmiş olacaktır. Son yıllarda SİHA, savaş gemisi ve helikopter ihracatıyla da ön plana çıkan Türk savunma sanayisi, Cumhuriyet tarihinde ilk olacak bir ihracata hazırlanıyor. MKE A.Ş.'nin Silah Fabrikası'nda üretilen, havadan taşınabilir 105 milimetre çekili obüs Boran, 2024'ün ilk aylarında Bangladeş ordusuna teslim edecek. Yapılacak 18 adetlik teslimatla, Cumhuriyet tarihinin ilk obüs ihracatı gerçekleşmiş olacaktır. Ülkemize ve ilimize katma değer ve yedi bin kişinin üstünde çalışanı olması sebebi ile isdihdam olarak katkısı da çok yüksektir makine ve kimya kurumunun Kırıkkale’mizin büyümesinde gelişmesinde ve il olmasında çok büyük etkisinin olduğu bilinmektedir. Yukarıda yapılan açıklama ve bilgiler yapılan Komisyon çalışmasından anlaşılmış ve yetkililerden alınan bilgiler doğrultusunda Komisyon raporu hazırlanmıştır."

 İNTERNET EDİTÖRÜ
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum