Türk beyin cerrahı Prof. Necmettin Pamir'e uluslararası ödül

Türk beyin cerrahı Prof. Necmettin Pamir'e uluslararası ödül

Dünyanın sayılı akademik beyin cerrahisi topluluğu olan ve Avrupa ve Asya’dan 50’şer aktif üyesi bulunan Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi’nin (Academia...

Dünyanın sayılı akademik beyin cerrahisi topluluğu olan ve Avrupa ve Asya’dan 50’şer aktif üyesi bulunan Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi’nin (Academia Eurasiana Neurochirurgica) 1984’ten beri verilen 5. Altın Madalyasının sahibi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzamın Prof. Dr. M. Necmettin Pamir oldu.

Beyin cerrahisinin gelişimine katkılarından dolayı Academia Eurasiana Neurochirurgica’nın Altın Madalyasını almaya hak kazanan Prof. Pamir, “Bu ödül akademinin en yüksek şeref payesidir. Benim açımdan çok sevindirici ve gurur verici” diye konuştu.

1984 yılında kurulan ve iki yılda bir toplantı yaparak üst düzeyde beyin cerrahisindeki sorunları tartışan Avrupa-Asya Beyin Cerrahisi Akademisi’nde geçmişte genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı yapan Prof. Pamir, 2007-2009 yılları arasında da akademiye başkanlık yapmıştı.

BEYİN CERRAHİSİNE BÜYÜK KATKI

Bir dönem Türk Nöroşirürji Derneği Başkanlığı’nı yürüten, Amerikan, Alman ve Dünya Nöroşirürji Akademilerinde üyeliği bulunan, 17 ulusal ve uluslararası derneğin üyesi olan Prof. Dr. M. Necmettin Pamir’in nöroşirürji üzerine 200’ün üzerinde uluslararası, 100’den fazla ulusal dergilerde yayınlanmış çalışması bulunuyor. Bugüne dek 175 uluslararası ve 385 ulusal kongre bildirisi ile 35 uluslararası ve 57 ulusal konferansa katılımda bulunan Prof. Pamir, dünyanın sayılı beyin cerrahlarının arasına alındığı Amerikan Beyin Cerrahi Akademisi’nde de görev aldı. 1953 doğumlu olan Pamir, American Academy'e Prof. Dr. Gazi Yaşargil’den sonra girebilen ikinci Türk beyin cerrahı.

GENÇLERE 3 ÖNEMLİ MESAJ

Dünyada her alanda olduğu gibi tıp alanında da ilerlemenin yeni bilgilerin ortaya çıkmasıyla olduğunu belirten Prof. Pamir, “Gençlere en büyük tavsiyem; hangi dalı seçerlerse seçsinler meraklı olmalarıdır, düşünmeleridir, çalışmalarıdır ve evrensel bilgiye katkıda bulunmalarıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.