Terleme vücudu sıcaktan koruyor

Terleme vücudu sıcaktan koruyor

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldıray Çete ise yüksek sıcaklığın insan ve toplum sağlığı üzerinde...

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldıray Çete ise yüksek sıcaklığın insan ve toplum sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabildiğini söyledi. Aşırı sıcakta bazı kişilerin yüksek risk altında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çete, "Örneğin 65 yaş üstü ile bebek dediğimiz insanlarımız risk grubunda yer alır. Kalp, kronik akciğer hastalıkları olanları da bu gruba dahil edebiliriz. Güneşe doğrudan maruz kalan inşaat işçileri, karayolları çalışanları ve tarla ile bahçelerde çalışanlar da risk altında" dedi.

SAAT 11.00 İLE 15.00 ARASINA DİKKAT!

Riskli grupta yer alan vatandaşların özellikle saat 11.00 ile 15.00 arasında dikkat etmelerini isteyen Prof. Dr. Çete, şöyle konuştu:

"En sıklıkla görülen hastalık sıcak döküntüsü dediğimiz isiliktir. Sıcak krampları da karşımıza çıkan diğer bir hastalık. Daha ileri dönemlerde baş dönmesi ve bayılmaları görebiliyoruz. Durum ilerlediğinde sıcak bitkinliği ile karşılaşıyoruz. Aşırı sıcakla birlikte kan basıncı düşer. Hastada solgunluk, terleme, kalp hızında artma, baş ağrısı belirtileri ortaya çıkıyor. En son aşamada da sıcak çarpması gelir. Burada da nörolojik bulgular ortaya çıkıyor. Hastada bilinç kaybı, etrafındakilerle iletişimi kesme gibi tablolar ortaya çıkıyor."

TERLEME ÇOK ÖNEMLİ

Sıcaktan insanları koruyan en önemli şeyin terleme olduğunu aktaran Prof. Dr. Çete, terlemenin oluşabilmesi için de bol su alınması gerektiğini söyledi. İkinci önlem olarak da eğer kişiler yapabiliyorsa güneşle direkt temastan kaçınmaları gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Çete, "Klimalı ortamlarda durulması lazım. Dış ortamlarda açık renkli ve terlemeye izin verici kıyafetleri giymeliyiz. Kalori miktarı yüksek yiyeceklerin tüketimini azaltmak gerekir. Sıvı ağırlıklı beslenmek lazım" dedi.

Hasan DEMİRBAŞ- Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.