Teknoloji Kırıkkale'de internet kafeleri vurdu! Sayıları 75'ten 5'e düştü

Teknoloji Kırıkkale'de internet kafeleri vurdu! Sayıları 75'ten 5'e düştü

Kırıkkale’de internet kafe işleten Mustafa Kayır, dijitalleşmenin en çok bu sektörü etkilediğini şehirde 2019 yılında 75 olan internet kafe sayısının 5’e düştüğünü aktardı.

Kırıkkale'de internet kafe işine 2001 yılında başlayan Mustafa Kayır sektörde artan maliyetlerin işletmecileri zora soktuğunu belirtti. Teknolojinin ve dijitalleşmenin yaygınlaşması birçok işletmenin kapanmasına ya da müşteri potansiyelinin azalmasına neden oldu. Kırıkkale’de 23 yıldır internet Keops İnternet Cafe’yi işleten Mustafa Kayır işletmecilerin zor günler yaşadığını belirtti.

SEKTÖR DURMA NOKTASINA GELDİ

Sektörün eskiden daha hızlı olduğunu dile getiren Mustafa Kayır: “Bu sektöre 2002 yılında askerden geldikten sonra başladım. O zaman sektör çok daha hızlı ve güzeldi. İş daha zordu ama kazancımız daha iyiydi. Şuan sektör durma noktasında. Her evde bilgisayar var. Cep telefonları, tabletler var. Artık internet cafe için gerekli olan malzemeler çok pahalı. Bun sebeplerden dolayı zorlanıyoruz. 23 yıldır iş yaptığım bu sektörde artık çok zorlanıyorum. Eskiye göre zor ama yine de ekmeğimizi buradan yiyoruz. Sektörün bundan sonra nereye gideceğini bilmiyoruz, umarın daha iyi olur” dedi.

mustafa-kayir.jpg

KIRIKKALE'DE 5 İNTERNET KAFE KALDI

Tüm maliyetlerin arttığını belirten Kayır açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Kira bedellerinden tutunda bilgisayarın tüm parçalarına kadar her şey çok fazla zamlandı ve zamlanmaya devam ediyor. İnternet, elektrik giderlerimiz sürekli artıyor. Bunlara yetişmekte zorlanıyoruz. Şuanda Kırıkkale’de 5 tane internet kafe kaldı. 2019 yılında 73 tane vardı. Piyasa şartlarına dayanamayanlar kapattı gitti. Biz ilk kurulan işletmelerden biriyiz. Saatlik fiyatımız 16 TL. Yarım saat 10 TL. Çıktı ücretleri 3 TL, CD 25 TL. Biz her zaman nezih bir ortamda hizmet vermeye çalıştık. İşletmemizde asla sigar içirmiyoruz. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak, sağlıklı ortamlarda eğlenmelerini, iş yapmalarını sağlamak biz yetişkinlerin asıl görevi. Çocuklar bizim işletmemize geldiğinde ailelerin gözü arkada kalmıyor. “

kirikkale-il-gazetesi.jpg

 Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.