SU İSRAFI

SU İSRAFI

19.6.2014 târihinde aceleci bir genç, bahçemize girdi ve “ev sâhibi!” diye seslendi, arkasından hiç mola vermeden kapıyı tak tak taklattı yetmedi, “hâne...

19.6.2014 târihinde aceleci bir genç, bahçemize girdi ve “ev sâhibi!” diye seslendi, arkasından hiç mola vermeden kapıyı tak tak taklattı yetmedi, “hâne sâhibi” diye bir de gürledi.

Dışarı çıkıp “buyurun” dedim ve su saatine yöneldik. Su saatine bakan genç, hayretle bir de bana baktı ve “suyu niye az harcadınız, saat çalışmıyor mu, yoksa saat bozuk mu?”   “Haydahh” dememek için kendimi zor tuttum ve “bak delikanlı! Suyu çok harcamanın kimseye faydası yok, suyu az harcama’ nın yollarını aramak varken, suyu çok harcamak niçin?

***

Beş adet gömlek, beş adet iç çamaşır alır, ayda bir çamaşır yıkarsanız, o zaman siz de suyu az harcarsınız. Her gün çamaşır yıkarsanız, bu sizi günün birinde susuz bırakabilir. Susuz kalınca suyu nasıl israf ettiğinizi anlarsınız amma ne fayda?

***

Aynı târihte Öğretmen Evinin WC’ sinde kocaman bririnin işini bitirdikten sonra musluğu kapatmadığını gördüm.   Elinizi, yüzünüzü temizleyen, içiniz yandığı zaman içinizi serinleten, başınızı bağrınızı yıkayan sudan ne istiyorsunuz? Unutmayınız suyun intikamı çok acı olabilir.

***

Arkadaşımla Öğretmen Evinin bahçesinden çıktık, ben su parası yatıracağım, arkadaşım da çarşıdaki işini görecek; konuşuyor ve yürüyoruz.   Arkadaşım “kaç lira su parası yatıracaksın?” Beş lira” diyorum. Arkadaş, “bizimki niye 50 lira” ben “biz yabancı değiliz.” Arkadaşım, “biz yabancı mıyız?” ben “evet.” Allah Allah ne demek bu? Evet suyu israf eden biliniz ki, suya yabancıdır. Arkadaşım, benim ne dediğimi anlamakta sıkıntı çekiyor ve tekrar soruyordu, haklıydı da. Suyun hâl dili var. Günün birinde su; “şu kimse beni israf etti” diye çekip, çıkıp gidebilir, dikkat!

***

Söylediğine göre, arkadaşımın bahçesi yoktu. Amma suyu yanlış anlama, suyu yanlış harcama sistemi vardı. Suyu yanlış harcama sistemi ona 50 liralık masraf, 45 liralık israf getirmişti.

***

Arkadaşım, su saatine bakmaya gelen gence ettiğim öğüde riâyet etmiş olsaydı; israf etmeseydi, masraf olarak 50 lira değil, çok daha az su ücreti ödeyecekti.   Arkadaşım, yıkanırken, abdest alırken, elini yüzünü yıkarken gereğinden fazla su harcamasaydı, onun da su borcu 5 lira, yada 50 lira’dan epeyce az olacaktı.   50 rakamında, 5 lira tam 10 kez olduğuna göre, edilen israf ve masraf, 45 lira, arkadaşımı konuşturan da sâdece 45 lira...

***

İlkokul’da okuyan oğlumun defterine bir şiir yazmış ve ona; “Aman Ziyâ, koçum Ziyâ, Yeter olmaz güzel huya, Kitap oku gece gündüz, Bilgi edin, atma suya” demiştim. Öğrendiğini suya atmıyorsa, onun su israfı olmaz. 45 lira cebinde kalır.

***

Hanımlar! İktisat, tutum konusunda sizden daha tutumlu olan yoktur. İsraf eden hanımların sayısı çok azdır. Genelde israf edip masrafı çoğaltan erkeklerdir. Günün birinde israf edilen şeyler dile gelir, çatır çatır konuşur, bir şeyler anlatmaya başlarsa, o zaman o şeylerin ağzı dili var mı, yok mu anlarız, anlarsınız?

***

Su konusunu konuşurken bir beyefendi, doğru “bâzı hanımlar az da olsa israf ediyorlar” dedi. Hanım bacılar! Suyunuzun tek damlasına, ekmeğinizin en küçük kırıntısına, eşyâlarınıza sâhip olunuz! Evinizin bereketini çöpe atmayınız, bana darılmayınız, kazancınız için Allah’tan bereket isteyiniz!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.