Mine Arslan Day

Mine Arslan Day

Siyasetten ‘çıkaramadığımız’ gazetecilik

Siyasetten ‘çıkaramadığımız’ gazetecilik

Gazeteciler, demokrasinin temel taşlarından biri olarak toplumun bilgiye erişimini sağlamakla yükümlüdür.

Ancak bazı meslektaşlarımız bu sorumluluğu siyasi çıkarları için istismar ederek, gazeteciliği siyasette kendilerine bir yer edinmek için kullanıyorlar.

Siyasette bir türlü elde edemedikleri başarıya, gazeteciliğin arkasına sığınarak ulaşmaya çalışıyorlar.

Vatandaşın sorunlarını görmezden gelerek, yönlerini sadece siyasete çeviriyorlar. Toplumun gerçek sorunlarına odaklanmak yerine, kendi siyasi çıkarları doğrultusunda haber yapmak suretiyle kamuoyunu yanıltarak manipüle edebiliyorlar.

Gazetecilik, toplumun sesi olmak, doğru ve güvenilir bilgiyi sağlamak için vardır. Ancak siyasi ajandalarını ön plana çıkaran, mesleğin etik kurallarını ihlal eden kişiler, sadece mesleklerine değil, topluma da zarar veriyorlar.

Tabi ki her gazetecinin bir siyasi görüşü vardır. Kimse robot değil. Fakat bu siyasi görüşümüz mesleğimizin önüne geçemez. Mesleğimizi kullanarak siyasi görüşümüzü vatandaşa empoze edemeyiz.

Mesleğin etik ilkelerine sadık kalarak, doğru ve tarafsız haber yapmak en önemli sorumluluğumuzdur.

Alper Çağlar'ın imzasını taşıyan Dağ 2 filminde Bekir karakteri için arkadaşının kullandığı bir cümle vardı. "Kusura bakmayın onu kavgadan çıkardık, ama kavgayı ondan çıkaramadık"

Siyasette bir koltuk edinmek için çabalayan ve gazeteciliği tetikçilik için kullanan kişilere DAĞ 2 filmindeki bu repliği kullanıyorum. ‘Kusura bakmayın onu siyasetten çıkardık ama siyaseti ondan çıkaramadık’

Bu yazı toplam 396 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mine Arslan Day Arşivi