Sanayiciden büyüme tenkidi

Sanayiciden büyüme tenkidi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 12. Sanayi Kongresi Bildirgesi’nde Türkiye’nin inşaatçılığa, ranta ve tüketime, dış kaynaklara dayalı büyüme potansiyelini...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 12. Sanayi Kongresi Bildirgesi’nde Türkiye’nin inşaatçılığa, ranta ve tüketime, dış kaynaklara dayalı büyüme potansiyelini yitirdiği ifade edildi. Ayrıca ülkenin orta gelir tuzağına hapsolduğu kaydedildi.

İSO 12. Sanayi Kongresi Lütfi Kırdar Sergi Sarayı’nda toplandı. '21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme’ temalı kongre, sanayicilerden büyük ilgi gördü. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan’ın da yer aldığı etkinlikte Soma’da maden faciasında ölenler için saygı duruşunda bulunuldu. 12. Sanayi Kongresi’nde ilk olarak faciadan duyduğu üzüntüyü dile getiren Erdal Bahçıvan, kazada ölenlere rahmet diledi.

HİSARCIKLIOĞLU: MADEN FACİASININ SORUMLULARI BEDEL ÖDEMELİ

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da maden faciasını tarifsiz bir acı olarak niteledi. Hisarcıklıoğlu, "Orada çok sayıda işçi kardeşimiz feci şekilde hayatını kaybetti. Kendilerine rahmet, yakınlarına ailelerine sabır diliyorum. Bu zamanlar bir birimize sığınacağımız zamanlar. Onun için kavga ve siyaset yerine acıyı paylaşalım. Madenci kardeşlerimizin kursağından haram geçmez. Onlar canları pahasına çalışırlar. Burada ihmal varsa cezalar kesilmeli, sorumlular hukuken bedelini ödemelidir." ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak ölen madencilerin yakınları için kampanya başlatacaklarını; bu kapsamda 5 milyon lira katkıda bulunacaklarını açıkladı. Kampanyaya tüm kesimleri katılmaya çağırdı.

Hisarcıklıoğlu, sanayinin sorunlarını da beyan etti. Türkiye’nin sanayi ihracatında ileri teknoloji ürünlerinin payının artmadığından dert yandı. Bunun için teknolojinin teşvik edilmesi, yeniliklerin yapılmasını önerdi. Hisarcıklıoğlu, sanayi strateji planlarının raflarda indirilip her sene yenilenerek yol haritası haline getirilmesi tavsiyesinde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.