Safra kesesinde taş olanlar dikkat!: Uzman Doktor uyardı

Safra kesesinde taş olanlar dikkat!: Uzman Doktor uyardı

Eskişehir Özel Ümit Batıkent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersoy Esen, safra kesesi taşları ve bunların tedavisi hakkında önemli bilgiler paylaştı. İşte detaylar...

Dr. Esen, safra kesesi taşlarının hastalarda en çok hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarına yol açtığını belirtti. Yemek sonrasında karında şişlik, hazımsızlık ve karna ve sırta vuran ağrılar hissedildiğini, iltihap durumunda ise ateş ve kusma gibi daha ciddi belirtiler görülebileceğini söyledi.

TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Op. Dr. Esen, safra kesesi taşlarının tanısında en iyi yöntemin karın ultrasonu olduğunu ifade etti. “Hastalık tespit edildikten sonra ameliyata engel bir durum yoksa kapalı yöntemle cerrahi tedavi uygulanır. Hastalar genellikle 1 gece hastanede kalır ve bir sorun yoksa taburcu edilir,” diye konuştu.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Dr. Esen, safra kesesi taşlarının oluşumunda cinsiyet ve yaş gibi faktörlerin etkili olduğunu belirtti. Toplumda 20'li yaşlardan itibaren görülebilen safra kesesi taşlarının, özellikle kadınlarda ve 40 yaş üstü bireylerde daha sık ortaya çıktığını vurguladı. Ayrıca, yaşam şeklinin de taş oluşumunda önemli bir rol oynadığını ekledi. Obezite, genetik yatkınlık, yüksek kalorili beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının safra taşı oluşumunda etkili olduğunu söyledi.

SAFRA KESESİ TAŞLARININ TEHLİKELERİ

Safra kesesi taşlarının boyutunun kum tanesi kadar küçükten, safra kesesini tamamen kaplayacak kadar büyük olabileceğini belirten Dr. Esen, bu taşların safra kesesinde iltihaba ve safra kanalının tıkanmasına yol açabileceğini söyledi. Bu durumun, sarılığın yanı sıra akut pankreatit gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini açıkladı. Bu nedenle, safra kesesinde taş bulunan hastalara, daha büyük sorunlar oluşmadan operasyon önerdiklerini belirtti.

AMELİYAT VE SONRASI

Op. Dr. Esen, ameliyatın genellikle laparoskopik yöntemle yapıldığını ve ameliyat sonrası insanların safra kesesi olmadan rahatlıkla yaşayabileceğini ifade etti. “Safra kesesi bir depo organıdır ve karaciğerden akan safra sindirim için yeterlidir,” diyerek sözlerini tamamladı.

Dr. Esen, hastaların sağlığına dikkat etmeleri ve belirtileri ciddiye alarak uygun sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.