RTÜK'ten reklamlar için daha sıkı denetim kararı

RTÜK'ten reklamlar için daha sıkı denetim kararı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tüm uyarılarına rağmen devam eden ihlaller nedeniyle reklamlarla ilgili daha sıkı denetim süreci başlatma kararı alındığını bildirdi.

RTÜK, Türkiye'de yayın yapan tüm radyo ve televizyonların içeriklerini düzenlemek ve denetlemekle görevli bir kurum olarak bilinir. Son yapılan açıklamada, bu denetimlerin kanunlar çerçevesinde titizlikle ve aralıksız bir şekilde yapıldığı vurgulandı. Ancak, son dönemde ticari iletişim yayınlarında mevzuata uygun olmayan içerik ve süre ihlalleri tespit edildiği ifade edildi.

RTÜK, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'a aykırı ticari iletişim yayınlarıyla ilgili olarak yayıncılara yapmış oldukları uyarıların gerek basın açıklamalarıyla gerekse ikili görüşmelerle yapıldığı belirtildi. Ancak, bu uyarılara rağmen yayıncıların gerekli özeni göstermediği tespit edildi.

rtuk-reklamlarla-ilgili-d-445-2-41.webp

1 SAATTE YAYINLANABİLECEK AZAMİ REKLAM SÜRESİ 12 DAKİKA

Yayınlarda 1 saatlik zaman diliminde yayınlanabilecek azami reklam süresinin 12 dakika olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bazı medya hizmet sağlayıcılarının bu süreyi aşarak hem rekabet ortamını zedelediği hem de kurallara uygun hareket eden muadillerine karşı haksızlık yaptığı belirtildi.

​ Reklam yayınları esnasında ses seviyelerinin artırılması ve gizli reklam uygulaması gibi ihlallerin de tespit edildiği bildirilen açıklamasında: "Ürün yerleştirme uygulamaları ise kanunun izin verdiği şekilde yapılmamaktadır. Ürün yerleştirme uygulamalarında, medya hizmet sağlayıcıların editöryal bağımsızlığına müdahale edildiği, ürün veya hizmetlerin kiralanması veya satın alınmasının doğrudan teşvik edildiği ve ürüne aşırı vurgu yapıldığı belirlenmiştir. Bu tespitlerin ardından Üst Kurulumuz, reklamlarla ilgili daha sıkı denetim süreci başlatma kararı almıştır. Yukarıda bahsedilen temel kurallara uygun hareket edilmesi tüm yayıncılarımızın kendi menfaatine olacaktır. Aksi halde 6112 sayılı Kanundan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağımızı açıkça ilan ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak:ANADOLU AJANSI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.