Prof. Dr. Zeki Salih Demir, KKÜ İslami İlimler Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi

Prof. Dr. Zeki Salih Demir, KKÜ İslami İlimler Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi

Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve İlahiyat Topluluğu tarafından Merkezi Derslikler binasında konferans düzenlendi. ‘Cumhuriyetin İlk Yıllarında Türkiye'de İlahiyat Tecrübesi’ konulu konferansta Fakülte öğrencileri bir ayara geldi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Salih Demir, İslami İlimler Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Salih Demir’in konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mevlüt Erten, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Güldane Gündüzöz ve Doç. Dr. Fatıma Zeynep Belen, öğrenciler, akademik ve idari personel katıldı.

il-gazetesi-haberkkkumfdkerjkre.png

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI DOLASIYLA TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

İlahiyat Topluluğu Başkanı Dilan Karakoç ve İlahiyat Topluluğu Akademik Danışmanı Arştırma Görevlisi Dr. İsmail Koçak'ın konuşmalarıyla başladı. İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Mevlüt Erten; “Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla Türkiye'nin her yerinde etkinlikler düzenleniyor. Bizde bu işin uzmanı olan hocamızla Cumhuriyetimizin 100. yılında İlahiyatı konuşmak istedik. 100 yıl, bir asır demek. Cumhuriyetimiz 100 yıl içerisinde dal budak saldı ve köklendi. Tüm alanlarda kazanımlar oldu. Bizde ilahiyat alanında olan kazanımları hocamızdan dinleyeceğiz. Hocamıza hoş geldiniz diyor ve davetimize icabet ettiği için kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

il-gazetesi-haberkku-knsma.png

TARİH BİZE KILAVUZLUK EDEN TEMEL ESASLARI TAŞIR

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Salih Demir, bir insanın, milletin ve kurumların geçmişini ve tarihini bilmesinin bu günde ve gelecekte yapacaklarını belirleme ve planlama açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Geçmişini bilmeyen bir kurumun geleceğini planlaması mümkün değildir. Tarih bize kılavuzluk eden temel esasları taşır. Türkiye'de ilk ilahiyat fakültesi medrese dışında yüksek din eğitimi veren ilk kurumun 1924 yılında açıldığı bilinir ancak bu bilgi yanlıştır. Medrese dışında bir kurum gerekliliği doğması ve bu işi daha iyi yapabilme amacıyla II. Abdülhamit döneminde 1900 yılında böyle bir kurum açılmıştır. Peygamberimiz (SAV) döneminde mescitte yapılan eğitim zamanla medrese eğitimine dönüşmüştür. Medresede orta ve yüksek derece eğitim devam ederken neden ilahiyat ve imam hatiplerin olduğu mektep alanına geçtik? Bütünün içine yerleştiremediğin parçanın, neden değişmesi gerektiğini düşünmek lazım. Hiçbir toplumsal kurum tek başına yükselip alçalamaz. Kurumların birbiriyle bağlantısı vardır ve eğitim merkezdedir. 17. ve 18. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde bir gerileme yaşanmıştır. Bu gerileme döneminde medreselerde parçalar halinde sistemler kurularak medreselerin bu gerilemeden etkilenmemesi için uğraş verildi. Ancak işe yaramadı. Sonrasında ise medreseden mektebe geçildi ve var olan eğitim sistemi toplumun ihtiyacını giderdi" dedi.

il-gazetesi-haberkku-knsma-4.png

İMAM HATİP OKULLARI ORTAOKUL SEVİYESİNDE KURULDU

Demir konuşmasının devamında: "Bizden daha ileri olan bir sistem kullanılmaya başlandı. Bireysel çabalarla yürüyen eğitim daha merkezi, devlet destekli ve düzenli hale geldi. Cumhuriyet döneminde medrese eğitiminin yetersiz olması ve bu boşluğu doldurmak adına sürekli yeni medreseler kurulması sorunu çözemedi. Bunun sonucunda Cumhuriyet döneminde 1924 yılında ikinci kez ilahiyat fakültesi kuruldu. Bu dönemde imam hatip ve yüksek din uzmanları yetiştirme amacıyla kurulan kurumlarda yasal anlamda her şey yolunda ve normaldir. Ancak uygulama kısmına bakınca ciddi boşluk ve hatalar görülüyor. 1924’te kurulan imam hatip okulları ortaokul seviyesinde kurulmuştur. İlahiyatlar ise üniversite seviyesinde kurulmuştur ve lise kısmında bir boşluk ortaya çıkmıştır. Aradaki bu boşluk öğrencilerin bu okulları tercih etmemesine sebep olmuştur. Bu nedenle okullar öğrencisiz kalmış ve 1933'te ilahiyat fakülteleri kapatılmıştır. İlahiyat fakülteleri 1949 yılında Ankara Üniversitesi bünyesinde tekrar açılmış ve günümüze kadar birçok üniversitede ilahiyat eğitimleri verilmeye devam edilmiştir. Günümüzde üniversitelerde yüzün üzerinde İlahiyat fakültesi bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

fgbyjk.png

“MEDRESE SOSYAL BİR KURUMDUR"

19. asırda Tanzimat dönemi ve eğitimde örgün hale geçmemizle birlikte eğitim anlayışının değiştiğini belirtti. Prof. Dr. Demir konuşmasında: “Medrese sosyal bir kurumdur. İman ve itikadımızın bir parçası değildir. Kendisinden beklenileni yerine getiremezse yıkılır ve yerine yenisi kurulur. İşte tam da bu nedenle ilahiyat fakültesi kurulması mecburi olmuştur. İlahiyat fakültesinin kurulmasıyla birlikte eğitim örgünleşti. İnsan ve toplumun problemlerine daha çok odaklanan bir program yürütüldü. Bilimsel anlayış gelişti. Dini bilginin geniş kitlelere ulaşımı sağlandı. Din ilimleri ile ilgili Türkçe bir literatür oluştu. Din ilimleri ile ilgili alanlar genişledi. Din ilimleriyle ilgilenen kişilerin sayısı arttı. Tüm bunlar değişen dünyanın eğitim anlayışının doğal bir sürecidir” ifadelerine yer verdi.

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.