POLİTİKA ve POLİTİKACI

POLİTİKA ve POLİTİKACI

    ‘Millet’(Asıl) seçerek Meclise yolladığı ‘Vekilini’ hep yanında görmek ister. Ne hazindir ki Vekil mazbatayı aldıktan sonra işi bitmiştir....

    ‘Millet’(Asıl) seçerek Meclise yolladığı ‘Vekilini’ hep yanında görmek ister. Ne hazindir ki Vekil mazbatayı aldıktan sonra işi bitmiştir. Vekil kendisini seçip onurlandıran efendisini(seçmenini) gelecek seçime kadar hatırlamaz. Kendisiyle konuştuklarım: “ Doğrusu bu, bir iftira değil, vekilleri aşağılama değil; maalesef gerçeğin ta kendisidir.” diyorlar.

      Vekilinden medet bekleyen Millet (Seçmen ve Vatandaş) dert küpü.  Bu sıkıntıya dikkat çekmek ve mesajın hür vicdanlarda tartışılıp yorumlanması için konuyu iki yarenlikle bütünleştirmek istiyorum:

OKUMA YAZMA BİLMEYEN MİLLETVEKİLİ

       Seçim zamanı milletvekillerinden biri Kırşehir ili, Mucur ilçesinin Dalakçı Köyü’ne gelir. Köylülere: “Sevgili Dalakçılılar,  ben bu dönem de yeniden milletvekili adayıyım. Hepimiz akraba sayılırız. Burada ben dururken başkasına oy vermeniz doğru olmaz.” der. Kendisini dikkatle dinleyenlerden birisi: “Vallahi hemşerim biz sana oy veremeyiz. Bundan sonra bizler okuması yazması olan kişilere oy vereceğiz.” Bu tepkiye biraz içerleyen, biraz da sinirlenen milletvekili: “Ne diyorsun hemşerim! Ben iki üniversite bitirdim. Doktora yaptım. Benim okuma-yazmam olmayacakta, kimin olacak? Tekrar söz alan Dalakçılı cevap verir: “Vallahi hemşerim; okuman-yazman olsaydı, yazdığım mektuplara şimdiye kadar cevap verirdin?” der. Kaynak: Kaynana Vergisi, Şükrü Kızılot, Yaklaşım yayıncılık, Kasım 2009, Sayfa: 301 

BANA DA MI LO LO LO?

      Adamın birisi işlediği suçun cezasından kurtulmak için, Kadı Efendi’nin mübaşirine suçunu anlatır ve aman diler. Mübaşirle anlaşırlar. Mübaşir, alacağı paraya karşılık suçluya şöyle bir akıl verir: “Kadı Efendi ne sorarsa ‘lo lo lo’ diye cevap vereceksin. Gerisini bana bırak.” der. Dâva günü köylü Kadı’nın huzuruna çıkar. Kadı sorar: -“Adın ne?” -“Lo lo lo” -“Yaşın kaç?” -“Lo lo lo” -“Babanın adı ne?” -“Lo lo lo” Kadı mübaşire döner ve öfkeyle: -“Mübaşir Efendi bu adam deli midir, nedir? Ne dersek, ‘lo lo lo’ diyor.” Mübaşir: -“Efendimiz bu adam delidir. Ne söylediğini bilmez. Acıyın kulunuza iftiraya uğramıştır.” Kadı önündeki kitabı ve arzuhâli biraz tetkik ettikten sonra: -“Haydi çık, böyle işlerle bir daha buraya gelme.” der. Dâvayı da kapatır. Mübaşir köylünün kolundan tutarak dışarıya çıkarır ve parasını ister. Köylü mübaşire de “Lo lo lo” diye cevap verince, mübaşir sinirlenerek: -“Bana da mı lo lo lo?” der. Kaynak: Çizmeden Yukarı Çıkma, Hüsamettin Ege, sayfa 79 Sözün özü: “Vekillerimi arıyom da bulamıyom” diyen ey benim “okumaz-yazmaz’ milletim! Türk Dil Kurumu’nun Güncel Türkçe Sözlüğünün ‘Politika ve Politikacı’ maddelerini iyi oku. Şunun şurasında 2015 Milletvekili Genel Seçimine ne kaldı? Sen “Asıl”sın; “Vekil” değil. Mühür Sen’de; Sultan Sen’sin…       Hoşça kalınız.                      

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.