Petrol-iş 8 ayda ne yaptı?

Petrol-iş 8 ayda ne yaptı?

Petrol-iş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Mehmet Doğan, Başkanlık görevini devraldığı 8 aylık süreçten sonra Sendika olarak ne yaptıklarını değerlendirdi. Doğan, her şeyden önce Sendikayı güvenilir hale getirdiklerini söyledi.

Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Mehmet Doğan, yönetim olarak göreve geldiği 8 aylık süreçte neler yapıldığını değerlendirdi. Yönetim olarak her şeyden önce Sendikayı güvenilir bir sendika haline getirdiklerini belirten Başkan Doğan, “05.10.2022 tarihinde yapılan Petrol-iş Sendikası Kırıkkale Şubesi genel kurulunda şubemize bağlı PETLAS,TÜRPRAŞ,BOTAŞ ve MKE Kırıkkale Barut iş yerlerimizden oluşan 200 delegenin büyük bir çoğunluğu şu anki mevcut yönetimimize teveccüh göstermiş olup bizleri bu göreve layık görmüşlerdir. Tabi bizler görevimizin ne kadar zor ne kadar meşakkatli olduğunu farkında ve bilincindeydik. Göreve geldiğimizde maalesef sendikamızın güvenirliği, üyelerimiz ve bağlı bulunduğumuz Kırıkkale ve Kırşehir kamuoyunda da tartışılır, güven duyulmayan, işçisine ve temsilciliklerine sahip çıkamayan bir tabela sendikacılığı baş göstermiş durumdaydı.” Dedi.

“Şubemize bağlı PETLAS, TÜPRAŞ VE MKE BARUT iş yerlerimizde toplam 3800 üyemiz bulunmaktadır. Bu iş yerlerimizde her şeyin dört dörtlük olduğu söylenemez. Bu bağlamda iş yerlerimizde eksikliklerimizin olmasına rağmen ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik sosyal ve kültürel zorlukların yaşandığı dönemde biz sendikalar olarak üyelerimizin yanında ve yaşamsal refahları korumak ve en iyi şekilde olgunlaştırmak durumundayız.” Diye açıklamasını sürdüren Doğan,” Bu bağlamda; PETLAS iş yerimizde bu yıl sözleşme dışı ilk 6 ay ücretleri %19, ikinci altı ay ortalama %30 oranında iyileştirme yapmış olduk. 2023 toplamda çarpanı ile %54 oranında varan bir sözleşme dışı iyileştirmeyi iş veren ile oturup ülkenin ekonomik şartlarını ortaya koyarak iyileştirmeler yapmış oldu.

TÜPRAŞ iş yerimizde de 2023 yılı ilk altı ay için ücretlere %9.6, ikinci altı ay içinde ücretlere %50 oranında iyileştirme yapmış olduk. Şunu da belirtelim ki birleştirilmiş sosyal haklar yılda bir defa olmak üzere zam yapılıyordu. Bu sosyal hakkımıza da ikinci altı ay için %50 oranında arttırarak toplamda %53 oranında bir iyileştirme yapılmış oldu. TÜPRAŞ iş yerimiz yönetim tarafından ve bizler tarafından Türkiye’nin bir numarası diyorsak çalışanlarımız her anlamda bir çalışma ortamı ve ücret anlamında da bir numara olmak zorunda. O yüzden TÜPRAŞ da temsilcilerimizle uyum içerisinde çalışıyor ve 2025 sözleşmesi bizim ve üyelerimiz için daha güçlü bir sözleşme dönemi olacağı ve üyelerimizin hak ettikleri ücret seviyelerine getirmeye var gücümüzle gayret göstereceğiz.

MKE BARUT iş yerimizde üyelerimiz için güzel işlere imza attık. Bu bağlamda olmayan kıdem farkını ve yine olmayan servis olmayan yerlerimizde ücret alınması yönünde anlaşma sağlanarak deneme süresini 12 aydan 6 aya düşürdük. Önümüzdeki sözleşme dönemlerinde de daha iyi işlere imza atacağız.

Tabi bunlar kendiliğinden olmuyor. Biz bu yola girerken üyelerimize verdiğimiz bir söz vardı. Önceliğimizin emek ve alın teri olacağını üyelerini dinleyen, üyelerine sahip çıkan, temsilcileriyle uyum içerisinde çalışan bir sendika yönetim anlayışı olacağını söylemiştik. Allaha çok şükür temsilcilerimizle uyum içerisinde çalışıyor, temsilcileriyle biriz,beraberiz ve tekiz. Bunu herkes bilsin. iş yerimizdeki sıkıntıları beraber çözüyoruz ve çözmeye gayret gösteriyoruz.

Ben 2015 ile 2017 yılları arasında PETLAS iş yerinde baş temsilcilik görevinde bulundum. Görev sürem boyunca öğrendiğim şubeniz haklı olduğunuz her konuda sizi desteklerse başarı gelir. O yüzden şube yönetimi olarak baş temsilci ve temsilcilerimin haklı olduğu üyelerimizin menfaatine olan her konuda onların yanında ve beraberiz. Yönetim olarak hiçbir zaman ben değil biz anlayışıyla üyemize hizmet edeceğiz. Kimseyi ayırt etmeyecek, üyesiyle temsilcisiyle birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman neler yapabileceğimizin bilinci içerisinde hareket edeceğiz..

Bizler petrol iş sendikası Kırıkkale şubesi yönetimi olarak ileriye umutla bakıyor, ben yaptım ben istiyorum anlayışını tasvip etmiyor, üyelerimizle temsilcilerimizle ve genel merkezimizle biz biriz ve birlikteyiz. Bu anlayışla üyelerimize verdiğimiz bütün sözleri yerine getirip görevimizi yapmış olacağız. “ ifadelerini kullandı.

 İNTERNET EDİTÖRÜ
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.