Ölüm sertliği aşamasında dondurmayın! Yeni kesilmiş kurban etini buzdolabına koymayın

Ölüm sertliği aşamasında dondurmayın! Yeni kesilmiş kurban etini buzdolabına koymayın

Kurban Bayramı yaklaşırken, Uzmanlardan önemli açıklamalar geldi. Uzmanlar, yeni kesilen kurbanları ölüm sertliğinde dondurmanın çok zararlı olduğunu vurguladı.

Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanların etinin muhafazası konusunda uzmanlar önemli uyarılarda bulundu. Kesimden sonra etin bir süre dışarıda bekletilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, "Kesilmiş eti 24 saat içinde dondurursak et, ölüm sertliği aşamasında donmuş olacak ve çözündürdüğümüzde en sert halinde olacak" dedi.

Bayram hazırlıklarını sürdüren binlerce vatandaş, kurban vazifesini yerine getirmeye hazırlanırken uzmanlar, kesilen etlerin heba olmaması ve hijyenik şartlarda saklanması için dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı. Kesimden sonra etin hemen dondurulmaması gerektiği belirtilerek, doğrudan buzdolabına konulmaması gerektiği vurgulandı.

kurbaneti.jpg

YENİ KESİLMİŞ KURBAN ETİNİ BUZDOLABINA KOYMADAN BİRKAÇ SAAT DİNLENDİRİN

Kesimden hemen sonra etin en yumuşak halinde olduğu ifade edilerek, “Yeni kesilmiş kurban eti, buzdolabına koymadan önce birkaç saat dinlenmelidir. Kesilmiş eti, 24 saat içinde dondurursak ölüm sertliği aşamasında donmuş olacak ve çözündürdüğümüzde en sert halinde olacak. Yeni kesilen et en yumuşak haldedir. Yavaş yavaş sertleşir ve daha sonra tekrar gevşemeye başlar. O esnada damardaki kanlar süzülerek laktik asit oluşur. Mikrobiyal olarak daha güvenilir bir et olarak karşımıza çıkar" denildi.

kurbanetii.webp

KURBAN ETLERİNİN MUHAFAZA YÖNTEMLERİ

Kurban Bayramı'nda kesilen etlerin doğru şekilde saklanması, hem etin tazeliğini korumak hem de sağlık açısından büyük önem taşır. Kurban etlerinin, hijyenik koşullarda porsiyonlara ayrılarak temiz kaplara konulması gerekiyor. Bu etler, güneş ışığından uzak, serin bir yerde saklanmalı. Bu yöntemle, etler 5-6 saat boyunca güvenle bekletilebilir.

Etlerin dayanma süresi, kesim kalitesi ve et parçalarının büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Büyük parçalar, buzdolabında 5-6 gün boyunca saklanabilirken, kıyma haline getirilmiş etler sadece 1-2 gün buzdolabında tutulmalı. Kurban etlerinin tüketilmeden önce 24 saat buzdolabında bekletilmesi öneriliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.