Okumayı öğrendiği taş mektep şimdi ona emanet

Okumayı öğrendiği taş mektep şimdi ona emanet

Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde bulunan tarihi Taş Mektep bölgede yapılan ilk eğitim kurumu olma niteliğini taşıyor. 1964 yılında bu mektepte okumayı öğrenen Ekrem Sargın şimdi mektebin bakımı ile ilgileniyor.

ÖZEL HABER-MİNE ARSLAN DAY

Keskin'de Hacı Taşan Kültür Merkezi olarak bilinen tarihi Taş Mektep'te okumayı öğrenen Ekrem Sargın şimdilerde mektebin bakım işleri ile uğraşıyor.

Kırıkkale 1989 yılında il olmadan önce bölgedeki asıl merkez Keskin ilçesiydi. Bu sebeple tarihi yapıların birçoğu Keskin'de bulunuyor. Keskin'de en çok ilgi çeken eserler arasında, Sultan 2. Abdulhamid tarafından, kız mektebi olarak yaptırılan Taş Mektep yer alıyor.

whatsapp-image-2023-11-06-at-16-32-04.jpeg

CUMHURİYET DÖNEMİNDE İLKOKUL OLARAK KULLANILDI

Taş Mektep Osmanlı döneminde sadece kız çocuklarına eğitim veren bir kurumken, Cumhuriyet dönemiyle birlikte ilkokula çevrildi. Taş Mektep yıllar boyunca bölgedeki tek okul oldu. 1965 yılına kadar birçok isim bu okulda eğitim hayatına ilk adımı attı. Vahit Erdem ve Beşir Atalay gibi isimlerinde bu okulda eğitim aldığı biliniyor. Yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen Taş Mektep hala tüm heybeti ile ayakta duruyor. Adeta zamana meydan okuyor. 2013 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen bina, o tarihten bu yana kültür merkezi olarak kullanılıyor. Kırıkkale'nin önemli sanatçılarından birisi olan Hacı Taşan’ın ismi mektepte yaşatılıyor. Kültür Merkezi Taş Mektep’te, zaman zaman abdallık kültürünü yaşatan etkinlikler düzenleniyor.

1.jpg

OKUMAYI TAŞ MEKTEP’TE ÖĞRENDİ

1965 yılında bölgeye yeni okul yapılarak öğrenciler taş mektepten alındı. Taş Mektep'te eğitim gören isimlerden birisi de Keskinli Ekrem Sargın. Ekrem Amca 1964 yılında birinci sınıfa Taş Mektep’te başlamış.1965 yılında alınan kararla Taş Mektep kapatılarak öğrenciler yeni yapılan okula gönderilmiş. Bugün 66 yaşında yaşında olan Ekrem Sargın mektebin işleri ile ilgileniyor. İlerleyen yaşına rağmen sabah saatlerinde mektebe gelerek yapılacak etkinlikler için hazırlık yapıyor. Kışın sobayı yakarak taş duvarları ısıtıyor. 59 yıl önce mektebin çok güzel olduğunu ve bölgedeki tek okul olduğunu söyleyen Ekrem Amca o günlere büyük özlem duyuyor. İlkokula başlarken ki heyecanını dün gibi hatırlayan Ekrem Amca anılarını şu sözlerle yad etti: "Okula başlayacağım diye çok heyecanlıydım. Ben okumayı bu Taş Mektep’de öğrendim. Ama sadece bir yıl okuyabildim. Sonra bizi başka okula gönderdiler. Eskiden her şey daha güzeldi. Geçen onca yıla rağmen Taş Mektep ayakta duruyor. Buraya gelince çocukluk hatıralarım gözümde canlanıyor. Burada çalışmak beni çok mutlu ediyor. ”

2.jpg

 Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.