Milyonlar darbeye karşı Yenikapı'da buluşuyor

Milyonlar darbeye karşı Yenikapı'da buluşuyor

Yenikapı'da düzenlenecek Demokrasi ve Şehitler Mitingi için girişler başladı. Sabah saatlerinden itibaren miting alanına giden vatandaşlar, güvenlik kontrolünden...

Yenikapı'da düzenlenecek Demokrasi ve Şehitler Mitingi için girişler başladı. Sabah saatlerinden itibaren miting alanına giden vatandaşlar, güvenlik kontrolünden geçirilerek alana giriş yaptı. İçeri giren vatandaşların, sahneye yakın bölgelerden yer bulabilmek için adeta birbiriyle yarıştığı görüldü. Koşarak alana giren vatandaşlar, ön kısımlara doğru ilerledi.

DAKİKA DAKİKA YENİKAPI'DAKİ GELİŞMELER

16:30: Miting alanına 4 milyon kişi toplandı. Girişler hala devam ediyor. Programın başlamasına dakikalar kaldı

15.58: Miting alanında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Mehtar Bölümü'nün Mehter gösterisi başladı. Şehitleri anmak amacıyla mehter takımında 240 mehteran bulunuyor.Yüzbinlerce vatandaşın Kazlıçeşme'den miting alanına yürüyüşü sürüyor.

14:09 Miting alanındaki kalabalık her geçen an artıyor.

13:14 Yenikapı'daki miting alanı dolmaya başladı. Hazırlıklar 5 milyon kişinin katılacağı şekilde yapıldı.

KAPILAR 3 SAAT ÖNCESİNDEN AÇILDI

13:30 civarında girişlerin başlaması beklenirken vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle polisler saat 10:30 gibi vatandaşları miting alanına almaya başladılar.

Yenikapı miting alanına 60 metrelik sahne kuruldu. Miting alanında sahnenin sağında ve solunda üçer bin kişilik podyum kuruldu. Protokolün büyük bölümü, şehit aileleri ve gaziler için ayrıldı. Deniz yolu için 204 tekne kiralandı. Bu tekneler İstanbul'un 12 değişik noktasından seferler gerçekleştirecek. Ayrıca 50 tekne de Eyüp, Üsküdar, Beşiktaş ve Kadıköy gibi noktalardan ring yapacak. Vatandaşlar, kurulan 165 metal dedektörlü arama kapısından geçtikten sonra şapka ve bayraklarını alarak miting alanına girecekler.

15 BİN POLİS GÖREV YAPIYOR

Demokrasi ve Şehitler Mitingi için yoğun güvenlik önlemleri de alındı. 15 bin polisin görev yaptığı alan çevresinde 6 adet arama noktası kuruldu. Mitinge gelen vatandaşlar, polisler tarafından tek tek arandı.

KADIN DERNEKLERİ "VATANA CANIM KURBAN" SLOGANIYLA YENİKAPI'DA

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Demokrasi ve Şehitler Mitingine "Vatana Canım Kurban" sloganıyla ellerini kınalayıp gidiyor.
Dernek tarafından yapılan açıklamada #VatanaCanımKurban diyerek Yenikapı'ya elleri kınalı gelecek kadınlarla saat 14.00'de Marmaray Yenikapı çıkışında buluşulacağı duyuruldu.

CHP'NİN YÜRÜYÜŞÜ GÜVENLİK UYARISI NEDENİYLE İPTAL

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, yaptığı açıklamada, emniyet yetkililerinin uyarıları doğrultusunda Şişhane'den miting alanına gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüşün iptal edildiğini bildirdi.

Miting için geniş bir katılım organizasyonu yaptıklarını belirten Canpolat, "Binlerce partilimiz, Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle Yenikapı'da olacak" dedi.

KONUŞMA PROGRAMINDA DEVLET PROTOKOLÜ UYGULANACAK

Liderlerin konuşmalarında devlet protokolü uygulanacak. Sırayla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşacak. Mitinge ayrıca başta Genelkurmay başkanı Org. Hulusi Akar olmak üzere TSK'nın komuta kademesinin de tam kadro katılacağı belirtildi.

DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİ PROGRAM AKIŞI

07 Ağustos 2016, Pazar

17:15: Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

-Kur'an Tilaveti ve Dua

-Gazi (15 Temmuz Gazi)

- Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı

- Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

- Binali Yıldırım Başbakan, AK Parti Genel Başkanı

- İsmail Kahraman TBMM Başkanı

- Recep Tayyip Erdoğan T.C. Cumhurbaşkanı

"SADECE TÜRK BAYRAĞI TAŞINSIN" UYARISI

Mitinge katılanlara kürsüden anonslarla, Türk bayrağı dışında başka bayrak açmamaları, döviz ve flama taşımamaları uyarısında bulunuldu.

KALPAKLI ATATÜRK POSTERİ

Miting alanında kürsünün hemen yanına aynı büyüklükte, kalpaklı Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan posterleriyle Türk bayrağı asıldı.

GÜVENLİK İÇİN SAVAŞ GEMİLERİ YENİ KAPI AÇIKLARINDA

Yenikapı miting alanını vatandaşlar tarafından doldurulurken denizde de savaş gemilerinin yer alması dikkat çekti. Saat 13:00'den itibaren Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri Yenikapı açıklarında görüldü. Gemilerin güvenlik gerekçesiyle bölgede bulundukları öğrenildi.

KIBRIS'TAN GELENLER VAR

Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne bir destek de yavru vatandan geldi. Elindeki bayrakla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden gelen bir vatandaş, "Türkiye bize yıllarca yardım etti, şimdi de bizim Türkiye'nin arkasında durmamız lazım" dedi.

Yenikapı'da düzenlenecek Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne Türkiye ve dünyanın dört bir yanından vatandaş akın etti. Türkiye'ye bir destek de yavru vatan Kıbrıs'tan geldi.

Türkiye'ye destek olmak için Kıbrıs'tan geldiğini belirten Ergün Karpazlı, "Türkiye bize yıllarca yardım etti. Şimdi de bizim Türkiye'nin arkasında durmamız lazım. İnşallah daha güzel bir Türkiye yaratılır ve dünyaya kendimizi gösteririz. Bugün Türkiye'nin yanındayız. Bütün dünya da Kıbrıslı Türklerin Türkiye'nin yanında olduğunu duysun" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.