MHP'de muhalifler tüzük kurultayını topladı

MHP'de muhalifler tüzük kurultayını topladı

HABERTURK.COM MHP'de çağrı heyetinin aldığı olağanüstü kongre tarihi ile ilgili Yargıtay'ın kararının ardından partililer bugün Büyük Anadolu Otel...

HABERTURK.COM

MHP'de çağrı heyetinin aldığı olağanüstü kongre tarihi ile ilgili Yargıtay'ın kararının ardından partililer bugün Büyük Anadolu Otel önünde toplanmaya başladı. MHP'nin genel başkan adayları Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ da salona geldi.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin MHP'de olağanüstü kongre kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını oy birliğiyle onamasından sonra çağrı heyeti tarafından 19 Haziran Pazar günü kongrenin yapılması yönünde aldığı karara istinaden partililer kongrenin yapılacağı Büyük Anadolu Otel önünde toplanmaya başladı.

MHP'de mahkemenin görevlendirdiği çağrı heyetinin belirlediği tüzük kurultayının yapılacağı Büyük Anadolu Otel önünde sabahın erken saatlerinden itibaren delegeler toplanmaya başladı. Yaklaşık 3 kilometre yürüdükten sonra otele girmek isteyen partililer ve polisler arasında sık sık tartışma yaşandı. Delege olmayanları arama noktasından geçirmeyen polisler, başkasına ait kimliklerle otele girmek isteyenleri fark edince geri çevirdi. Kendini polis olarak tanıtan bir kişinin salona girmek için girmekte ısrar eden partililer arasında izdiham yaşandı ve arbede çıktı.

Kongrenin yapıldığı Büyük Anadolu Oteli'ndeki salonda hazırlanan sahneye, Mustafa Kemal Atatürk, MHP'nin Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin posterleri asıldı.

Muhalifler bugün tüzükteki "Olağanüstü kurultaylarda seçim yapılamaz" maddesini değiştirmeye çalışacaklar. Genel Başkan adaylarından Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener salona geldi.

Genel başkanlığa adaylığını açıklayan Ümit Özdağ salona ilk gelen isim oldu. Genel başkanlık yarışına gireceğini açıklayan Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sait Gönen, protokolde yan yana oturdu. Merhum Alparslan Türkeş'in kızı Çağrı Türkeş de protokolde yerini aldı.

MUHARREM SARIKAYA OLAĞANÜSTÜ KURULTAYI YORUMLADI

HABERTÜRK yazarı Muharrem Sarıkaya MHP'de muhaliflerin yaptığı olağanüstü kurultayı yorumladı.

Sarıkaya şunları söyledi:

"Kalabalık, hareketli. Başlangıçta birçok engellemeye rağmen yorun bir kalabalık var. Buraya gelebilmek için 2,5 kilometre yürümek durumunda kaldım. Bu kadar olumsuzluğa ve aykırılığa rağmen MHP seçmeni bu teveccühü gösteriyorsa, bugün burada bir şeylerin değişmesi lazım. Burada toplantı yeter sayısı bulunacak. Salonda sürpriz isimlerle karşılaşırsak şaşırmayalım. Parti yönetiminden, partinin meclis grup yönetiminden, milletvekillerinden de isimlere rastlayabiliriz. 

Siyasi Partiler Kanunun ilgili maddesi 'salt çoğunlukla toplanır' diyor. Ancak tüzük değişikliğinde hangi hesabın aranacağına ilk başta karar vermiyor. Siyasi Partiler Kanunu'nda hüküm yoksa Medeni Kanun veya Dernekler Kanunu'nda arıyoruz. Dernekler Yasası'nda da 3'te 2 çoğunluk diyor. Tüzük değişikliği için 792 delegenin destek vermesi gerekiyor."

BAHÇELİ GENEL MERKEZ'DE

MHP Genel Merkezi sakinliğini koruyor. Genel Başkan Devlet Bahçeli ve diğer parti yöneticileri Genel Merkez'de değil. Bunun dışında Genel Merkez'e gelen partililer de var.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yasal olmadığını söylediği kurultay ile ilgili gelişmeleri takip etmek üzere partisinin genel merkezine geldi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Büyük Anadolu Otelinde yapılan Olağanüstü 6. Büyük Kurultay ile ilgili gelişmeleri Genel Başkan Yardımcıları Şevkat Çetin, Semih Yalçın ve Emin Haluk Ayhan ile birlikte MHP Genel Merkezinden takip ediyor.

SİNAN OĞAN: GENEL MERKEZ MAHKEMEYE TAŞIMAYA ÇALIŞIYOR

MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan HABERTÜRK TV'ye yaptığı açıklamada, "Genel Merkezimiz ilk günden beri çok şey diyor. Genel Merkez bunu yargıya taşımayı düşünüyor. Şimdiden götürecekleri mahkemenin altyapısını yapmaya çalışıyorlar." dedi.

Oğan'ın yaptığı açıklamanın satırbaşları şöyle:

"Bugün ülkücülere yakışır olgunlukta kurultay yapmayı bekliyoruz. Daha sonra da 10 Temmuz'daki kurultaya hazırlanacağız. Bugün izdiham yaşanacağını düşünüyorum. Ciddi bir katılım var.

Yargıtay'ın verdiği karar yasal değilse, yasallığın ölçüsü nedir? Sayın Genel Başkan 'saygı duyacağız' dedi. Bir ülkede bir mahkeme karar vermişse, buna artık 'yasal değil' demek, hukuka saygı göstermemek demektir. Bugünkü bir tüzük kurultayıdır, bunun dışında yapılacak kurultay yasal değildir.

Genel Merkezimiz ilk günden beri çok şey diyor. Genel Merkez bunu yargıya taşımayı düşünüyor. Şimdiden götürecekleri mahkemenin altyapısını yapmaya çalışıyorlar. Bize göre 594 salt çoğunluk yeterlidir.

Tüzük kurultayın bugün burada yapılması, Genel Merkez'in de buna katılması, seçimliği kurultayın da Genel Merkez'in açıkladığı yerde yapılması doğrudur.

İki milletvekilimiz daha bu kutlu yürüyüşe katıldılar. Kongreye dönük katılım isteği ve bu yenileşme hareketini destekleme arzusu var. Gelecek günlerde bu katılımların artacağını göreceğiz."

AKŞENER, SALONA 'MERAL BAŞBAKAN' SLOGANLARIYLA GİRDİ

Kurultayın yapılacağı salona ilk olarak MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan sonrasında Ümit Özdağ ve Koray Aydın geldi. Meral Akşener ise salona 'Meral Başbakan', 'Durma ilerle bozkurtların seninle' sloganları eşliğinde giriş yaptı. Akşener'in salona girişi sırasında atılan sloganlar nedeniyle kısa süreli bir gerginlik yaşandı. 

ÇAĞRI HEYETİ'NDEN AÇIKLAMA

MHP Çağrı Heyeti Sözcüsü Ayhan Erel, delegelere yaptığı açıklamada, "Salt çoğunluğu geçtiğimiz kanaatindeyim. Psikolojik eşik 900'ü geçmek için herkes hazirun defterini imzalasın" dedi. Çağrı Heyeti'nden yapılan ikinci açıklamada da "Toplantı yeter sayısına ulaşıldı" denildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.