MALULLERİN, ASKERLİK DIŞINDA SİLAH ALTINA ALINANLARIN ÇALIŞTIKLARI İŞYERİNE GERİ DÖNME ŞARTLARI NEDİR? VE SONUÇLARI NE OLUR?

MALULLERİN, ASKERLİK DIŞINDA SİLAH ALTINA ALINANLARIN ÇALIŞTIKLARI İŞYERİNE GERİ DÖNME ŞARTLARI NEDİR? VE SONUÇLARI NE OLUR?

Bir iş yerinden malulen ayrılmak zorunda kalıp da sonradan maluliyeti ortadan kalkan işçiler eski işyerlerinde tekrar işe alınmalarını istedikleri takdirde,...

Bir iş yerinden malulen ayrılmak zorunda kalıp da sonradan maluliyeti ortadan kalkan işçiler eski işyerlerinde tekrar işe alınmalarını istedikleri takdirde, işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye altı aylık ücret tutarında tazminat öder. Askerlik dışında silâhaltına alınan(Sefer Görev Emri, Sivil Savunma, Kanundan Doğan Çalışma Ödevi) dolayısıyla işten ayrılan işçinin iş sözleşmesi 2 ay sonra işverence feshedilmiş sayılır. İşçinin işe geri dönmesi için; 1-İşçinin o işyerinde belirsiz iş sözleşmesi ile en az 1 yıl çalışmış olması, 2-İşten ayrılmasını gerektiren görevin bitiminden itibaren 2 ay içinde işe girmek için müracaat etmesi gerekir. İşveren eski görevinde boşluk varsa derhal, yoksa,  boşalınca işe alır. İşe almaz ise 3 aylık tutarında tazminat öder.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.