Küresel ısınmanın denizler üzerindeki değişimi araştırılıyor

Küresel ısınmanın denizler üzerindeki değişimi araştırılıyor

Küresel ısınmanın okyanuslara olan etkilerini inceleyen bilim adamlarının okyanus sıcaklıklarındaki artış, deniz seviyelerindeki yükselmeler, ve deniz canlıları üzerindeki etkiler üzerine çalışmalar devam ettiği belirtildi.

Bilim insanları, bu değişimleri anlamak ve gelecekteki olası etkileri tahmin etmek için çeşitli gözlem ve analiz yöntemlerini kullanıyor. Okyanuslar, dünyamızın iklim sistemi üzerinde önemli bir rol oynadığından, bu çalışmalar küresel çapta büyük bir öneme sahip.

Bu gelişmeler, çevre koruma ve iklim değişikliği konularında daha fazla farkındalık yaratıyor ve bilim insanlarını daha fazla araştırma yapmaya teşvik ediyor.

KÜRESEL DENİZ YÜZEYİ SICAKLIĞI NİSANDA 21,1 DERECEYLE REKOR SEVİYEYE ULAŞTI

Okyanus sirkülasyonundaki düşüş, biyolojik üretimdeki değişimler ve yoğunlaşan ısı dalgaları dahil olmak üzere, okyanus sistemlerindeki bir dizi olağandışı gelişme analiz edildi. Buna göre, küresel deniz yüzeyi sıcaklığı nisanda 21,1 dereceyle rekor seviyeye ulaştı ve haziran-ağustos döneminde okyanusların çeşitli bölgelerinde iklim, biyolojik çeşitlilik ve topluluklar üzerinde olumsuz etkilere yol açan yoğun deniz ısı dalgası olayları yaşandı. Araştırmacılar, okyanusların geçen yüzyıla kıyasla daha hızlı ısındığını ve yükseldiğini tespit etti. Denizlerdeki sıcak hava dalgası olayları her 5 ila 10 yılda bir artarak daha yaygın hale gelirken, soğuk hava dalgaları seyrekleşti. Okyanusların sağlığına bağlı olan deniz türleri ve insan faaliyetleri için tehdit oluşturan sıcak hava dalgalarının, denizlerdeki doğal yaşam alanlarını ve besin zincirlerini kalıcı olarak değiştirerek tüm ekosistemi etkileme riski bulunuyor.

1979'DAN BERİ 3,5 MİLYON KİLOMETREKARE KAYBEDEREK AZALDIĞI TESPİT EDİLDİ

Antarktika'da deniz buzu bu yıl dramatik şekilde küçülerek mayıs ve haziranda kayıtlardaki en düşük seviyeye indi. Antarktika buzu, Polonya'nın 7 katından daha büyük bir bölgeye karşılık gelen 2,2 milyon kilometrekarelik alan kaybetti. Arktik deniz buzunun 1979'dan beri 3,5 milyon kilometrekare kaybederek sürekli azaldığı tespit edildi. Bu rakam, İspanya'nın 7 kat büyüklüğünde bir alana eşit. Deniz seviyesi en hızlı Baltık Denizi'nde yükselirken, bunu Kuzey Batı Sahanlığı ve İber-Biskay-İrlanda Denizleri takip etti.

KIYI KABARMASI, AÇIK DENİZ SULARI VE KIYI EKOSİSTEMLERİNİ BİRBİRİNE BAĞLAR

Okyanuslardaki sıcaklık artışı ve olağandışı hava koşulları nedeniyle, İskoçya çevresindeki sularda 2021 yazında iki deniz planktonu patlaması yaşandı ve deniz turkuaz renge büründü. Kasım 2021'de şiddetli bir siklon olan Blas Fırtınası'nın ardından, Balear Adaları'nda son 9 yılın en yoğun kabarma olayı görüldü. Kıyı kabarması, açık deniz suları ve kıyı ekosistemlerini birbirine bağlarken, su kalitesini, balıkçılığı ve su ürünleri yetiştiriciliğini olumsuz etkiliyor. Rapora göre, 2017-2019 döneminde Grönland-İskoçya Sırtı üzerinde okyanus ısı alışverişinde yüzde 4 ila 9 arasında düşüş kaydedildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.