Kirli akarsu kenarlarında yolculuk

Kirli akarsu kenarlarında yolculuk

Yol boyunca bir akarsular var. Aracınızla, otobüsle ya da trenle giderken dışarı bakınca, herkes bu akarsuyu görür. Görebilir. Gerçekten dikkatinizi çekmemişse,...

Yol boyunca bir akarsular var. Aracınızla, otobüsle ya da trenle giderken dışarı bakınca, herkes bu akarsuyu görür. Görebilir. Gerçekten dikkatinizi çekmemişse, yolculuğunuz sırasında, merak ederseniz, bu akarsuyu siz de görebilirsiniz.

Trenle İzmir’e gittim. Tren yolu boyunca, akarsu devam ediyor. Sözüm Valiliğimize, Büyükşehir Belediyemizedir. Orman ve su İşleri, Gıda ve Tarım, Şehircilik ve Çevre, Sağlık Bakanlıklarımızadır.  Sorumlu il müdürlerimizedir. Anlaşılan o ki, bu akarsuyumuzun kirli aktığını gören olmamış.  Ya da bu akarsudan hiç haberleri yoktur.

Ben bu suyu biliyorum. Bu akarsuyun yakınlarında sığırlar davarlar yayılıyor. Muhtemelen bu hayvanlar, sularını bu çaydan içiyorlar.

Bu akarsuyun kenarında sebze bahçeleri, meyve bahçeleri var. Bu suyu sulama suyu olarak kullanıyorlar. Meyve bahçeleri var.  Tarlalar var. Tarla bitkileri ekilmiş. Ya da ekmeye çalışıyorlar Bu suyu tarlaları sulamak için kullanıyorlar.

Hatta çoktan beri yağmur yağmadığı için toprak suya susamış. İnsanlar yağmurlama sulama yapıyorlar. Her tarlanın başında çiftçiler, tarlalarını bu kirli suyla sulamaya çalışıyor. Su motorları çalışıyor. İnsanlar üretim çabası içindeler.

Ama sevgili yöneticilerimiz. Siz üzerinize düşen görevi yapmıyorsunuz. Çiftçimizin, hayvancımızın, bahçecimizin, meyvecimizin, hayvanı için, sebzesi için, meyvesi için ve de tarla bitkileri için, suyu arıtarak kullanma şansı vermiyorsunuz.  Akarsuyun yatağında temiz su olarak akmasını sağlamak sizin görevinizdir.

Akarsuyun arıtılarak akıtılmasında, mutlak bir sorumlu olmalıdır. Bu akarsuyu, daha çok zaman geçirilmeden arıtmak şarttır. Ben bir hatırlama yapmaya çalışıyorum.  Hiç kimsenin neme lâzım demeye hakkı yoktur.

Bu sudan içen hayvanın eti-sütü yenmez. Bu suyla üretilen sebze-meyve yenmez. Bu suyla sulanan hiçbir tarla bitkisi yenmez.  Bırakın yemeyi, bu suya belli bir süre bakmak bile, içinizin dışınıza çıkmasına neden olur.

Elin oğlu, Kocaeli’nin kanalizasyon sularını arıtıyor. Tortusunu gübre olarak kullanıyor. Arıtılmış suyu, sulama işlerinde kullanıyor. Fazlasını arıtılmış olarak denize akıtıyor. Ama Türkiye’nin başka şehirlerinde iğrenç görüntüsü ile akan akarsular var.

Bu gibi kanalizasyon akıntılarını ve de sanayi atıklarının akıtıldığı akarsularımız var. Konunun basın aracılığıyla dile getirilmesine bile gerek olmadan, adını saydığımız kurum yetkililerimiz, sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Nerden aklına düştü diyebilirsiniz. Çok sevdiğim bir arkadaşım, meslektaşım, can kardeşim rahmetli oldu. Eşi ve çocuklarına baş sağlığı dilemek için, Nisan ayı içinde, İzmir’e gittim-geldim. Yol boyu insanlarımızın çalışkanlığını gördüm. Sevindim. Sulama sularını gördüm. Çok üzüldüm.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.