Kırıkkale’de yürek yakan dram! Anne gözyaşlarını tutamadı

Kırıkkale’de yürek yakan dram! Anne gözyaşlarını tutamadı

Kırıkkale’nin Yahşihan İlçesi’nde yaşayan Ceyda Orman, otizmli oğlu Ahmet Orman’ın eğitimi için açılan sınıfı gördükten sonra gözyaşlarını tutamadı. Okulda otizmli öğrenciye sınıf diye depo açtılar

Kırıkkale’nin Yaşhihan ilçesinde yaşayan Ceyda Orman otizmli oğlu Ahmet’in eğitimi için 3 aydır çalmadık kapı bırakmadı.

Ülkemizde otizmli aileler çocuklarının eğitimi için zaman zaman zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Bazen okullarda sınıf bulunmazken bazen diğer öğrencilerin velileri otizmli çocukları okullarda istemiyor. Oysa otizmli öğrenciler sağlıklı bir kaynaştırma eğitiminden sonra normal öğrenci olarak okula devam edebiliyorlar.

İddialara göre Kırıkkale’de otizmli oğlu için sınıf olmadığı gerekçesiyle yetkili birimlere ulaşan Anne Ceyda Orman, kent merkezinde sınıf açtırmayı başardı. Fakat sınıf açıldıktan sonra yetkililer, Yahşihan’dan merkeze servis verilmediği için çocuğunu okula alamayacaklarını söylediler.

anne.jpg

OTİZMLİ ÖĞRENCİYE SINIF YERİNE DEPO AÇTILAR

Daha sonra Yahşihan İlçe Milli Eğitim'i ile görüşmeler yapan Anne Ceyda Orman’a Toki Şehit Piyade Onbaşı Murat Sıtkı İlkokulu’nda otizmli öğrenciler için sınıf açıldığı bildirildi. Sevinçle okula giden anne gördüğü sınıf karşısında gözyaşlarını tutamadı. Sınıf diye tabir edilen yer daha önce depo olarak kullanılmış, pencereleri yüksek, küçük bir odadan oluşuyor. Sınıf içerisinde otizmli öğrencilerin eğitiminde kullanılacak özel materyallerin hiçbirisi yok. Ayrıca sınıfta tek bir küçük kalorifer peteği var ve ısıtma için yeterli değil. Sınıfın yer kaplaması ise beton.

OTİZMLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN KULLANILAN HİÇBİR MATERYAL YOK

Sınıfın eğitim için uygun olmadığını belirten Anne, “Otizmli çocukların eğitimi için gerekli olan dil konuşma seti, kavram öğretim seti, dikkat geliştirme seti, top havuzu, boya ve el işi malzemeleri, masaüstü bilgisayar, kum havuzu, okuma yazmayı destekleyen araçlar, renk öğretim seti, sayı sayma ve rakamları tanımaya yarayan araçlar, ahşap yapbozlar, eğitim amaçlı oyuncakların hiçbirisi yok. Bomboş depodan çevrilme sınıfa ben çocuğumu nasıl göndereyim? Bırakın otizmli çocukları hangi anne çocuğunun böyle bir sınıfta eğitim almasını ister. Bu işlerle ilgilenen yetkililer ve bu sınıfı reva görenler kendi çocuklarına aynısı yapılsa kıyameti koparırlar. ” dedi.

3.jpg

ANNE 3 AYDIR UĞRAŞIYOR

Sınıf için öğretmen atamasının yapıldığını belirten Anne Ceyda Orman yetkililere seslenerek: “Milli Eğitim tarafından sınıfa 2 öğretmen ve bir görevli ataması yapıldı fakat sınıf diye tabir edilen yer çok küçük olduğu için öğretmenlerin de burada eğitim verme şansı yok. Şimdilik tek öğrenci daha sonra başka öğrencilerde gelebilir. Bu küçücük yere nasıl sığacaklar. Benim çocuğum hafif otizmli, yani bu yıl kaynaştırma eğitimi aldıktan sonra normal çocuklarla devam edebilecek. Fakat maalesef 3 aydır uğraşıyorum. Herhangi bir gelişme yok. Yetkililere sesleniyorum. Lütfen yardım edin” dedi.

2-001.jpg

ÖĞRETMEN VAR SINIF YOK

Otizmli çocukların sağlıklı bir eğitim aldıkları takdirde normal öğrencilerle eğitim hayatına devam edebileceklerini vurgulayan Anne Ceyda Orman, aylardır uğraştığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Ben bir otizmli çocuk annesiyim çocuğum devlet okullarında durumuna uygun olarak bir sınıf açılıp eğitime başlaması gerekiyor. Kırıkkale merkezde uzun süre eğitim hakkını alabilmek için uğraştım sınıf açıldıktan sonra siz ilçede oturuyorsunuz bahanesini ileri sürdüler. İlçede de 1 aydır yazışmaları bekledik. Oğlumun kişisel ihtiyaçları, servisi, öğretmeni ayarlandı ama ortada sınıfa dair bir şey yok. Resmen hapishane gibi pencereler yukarda ve depo olarak kullanılan kışın çok soğuk olan bir alan. 1ay okullar başlamadan önce bir ayda okul başladıktan sonra çocuğumun eğitim hakkını alabilmesi için uğraştım. Evladımın ilçede eğitim almasını söyleyen kendileriydi. 3. sınıfa giden oğlum bile anne bir öğrenci için okul açılıyor, benim kardeşime neden sınıf açmıyorlar diyor.

 Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum