Kırıkkale'de kış kapıda! Kombileri açma vakti geldi

Kırıkkale'de kış kapıda! Kombileri açma vakti geldi

Meteroloji uzmanlarından hava uyarısı geldi. Kırıkkale'de hava sıcaklıkları 8 dereceye kadar düştü. Vatandaş kombileri açmaya başladı. En son ekim ayında gelen yüzde 20 zamla birlikte bu kış doğalgaz faturası cepleri yakacak.

Kırıkkale'de sıcaklıkların düşmesiyle birlikte havalar soğumaya başladı. Meteroloji Genel Müdürlüğü balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havaya dikkat çekti. Havaların soğumasıyla birlikte akıllarda kombiler ne zaman açılacak? Faturalar ne kadar gelecek? soruları beliriyor.

KOMBİLER YAKILMAYA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ülke genelinde uzun süredir süren sıcak hava nihayet son buluyor. Meteroloji uzmanlarının açıklamalarına göre soğuk hava dalgaları balkanlardan ülkemize doğru geliyor. Bu durum, kış hazırlıklarının başlaması için bir işaret. Kırıkkaleliler, kombilerinizi yakmaya ve kışlık kıyafetlerinizi hazırlamaya başlamanın tam zamanı.

Uzmanlar Kırıkkale'ye soğuk havaların gelmesiyle birlikte, peteklerin su kontrolü ve sobaların hazırlanması gibi önlemler alınması öneriyor. Hava sıcaklıkların düşmesiyle birlikte Kırıkkale'de kombi yakmayan, sobaya kömür atmayan ev kalmayacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 30 üzeri zam gelmişti. BOTAŞ konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine Ekim'de uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklamıştı. Bu sebeple bu yıl doğalgaz faturaları bi hayli yüklü gelecek. Peki doğalgaz faturasını en aza indirmek için neler yapılmalı?

Kırıkkaleli kombi ustası Mehmet Toker kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşları uyardı.

Doğalgaz Faturasının Daha Az Gelmesi için ne yapmalıyım ?

Kombileri devamlı çalıştırın

Tüketicilerin doğru bilip yanlış olan uyguladıkları bilgi geceleri kombileri kapatmayın. Çünkü soğuyan evi kombi ısıtmak için daha fazla enerji sarf edecek. Bu yöntemde doğalgaz faturalarını doğrudan arttıracak bir uygulamadır.


Oda termostatları kullanın

Oda termostatları da tasarruf için oldukça önemlidir. Oda termostatı bulunduğu ortamın ısısını korur. Isı kontrol cihazlarıdır. Kombi termostatları her odada bulunması gereken bir ısı ölçer alettir. Bu sayede odanın ısısını ölçüp kombiyi devreye sokar ve oda sıcaklığını korur. Doğalgaz faturanızda düşecektir.

Yalıtım

Binanın dış yalıtımı da tasarruf açısından oldukça önemlidir. İyi bir yalıtımı olan binalarda ısınma daha hızlı olacak.

Evi Yeteri Kadar Havalandırma Yapmalıyız

Evlerimizi belli aralıklarla havalandırmalıyız içeride hava akışını sağlamalıyız. Bu sebeple evimiz daha hızlı ısınacaktır.

Peteklerin Önünü Açmak

Peteklerle eşyalar arasında mutlaka en az 30 cm mesafe olmalı.

Muslukları Gereksiz Yere Sıcakta Tutmamak

En çok doğalgaz sarfiyatı musluk ilk açıldığında olmaktadır. Suyun ısınmasıyla birlikte de sarfiyat azalmaktadır.

Kombi bakımı ve Petek Temizliği

Kombimizi yılda 1 kere kışa hazırlık için yetkili servislere bakımını yaptırmalıyız. Petekleri mutlaka 2 ile 3 yıl arasında temizlemeliyiz. Bundan dolayı petek temizliği yapılmalıdır.

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.