Kırıkkale yabancı uyruklu gençleri ağırladı

Kırıkkale yabancı uyruklu gençleri ağırladı

Kırıkkale valiliğinin öncülüğünde “Intercultural Music in KIRIKKALE” isimli Erasmus projesi kapsamında Fransa, Ukrayna, Hollanda, Romanya, Kuzey Makedonya’dan 28 yabancı, ülkemizden 15 Türk genç Kırıkkale’de ağırlandı.

Kırıkkale valiliğinin “Intercultural Music in KIRIKKALE” projesi kapsamında farklı kültürlerden oluşan gençler Kırıkkale’de bir araya geldi. Fransa, Ukrayna, Hollanda, Romanya, Kuzey Makedonya’dan 28 yabancı, ülkemizden 15 Türk gencin katılmasıyla yürütülen proje kapsamında, Kırıkkale’ye gelen gençlere kentin tarihi ve turistik yerleri gezdirildi. 6 Avrupa ülkesinden 43 gencin Kırıkkale’de misafir edilerek, farklı kültürlerin uluslararası alanda tanıtımına önemli katkı sağlanmasının hedeflendiği projeye Vali Mehmet MAKAS ve Vali Yardımcısı Mustafa ERKAYIRAN önemli destek verdi.

imc2568629.jpeg

Intercultural Music in Kırıkkale” Erasmus gençlik projesi kapsamında 28 Ekim 2023- 04 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen proje hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Kadir DOĞRU, Kırıkkale Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından yürütülen bu projenin amacı gençlerin müzikal aktivitelere katılımının sağlanması olduğunu belirtti. Çeşitlilik, tolerans ve insan haklarına saygı ortak değerlerini teşvik etmek, müzikal ifade gücünü arttırarak farklı kültürlere karşı olumlu bakış açıları geliştirmenin de hedeflendiğini ifade eden Doğru, Hacı Taşan, Neşet Ertaş gibi yöremizin sanatçılarını müziklerini ve Türk kültürünü tanıtımına önem verildiğini vurguladı.

imc3868628.jpg

Proje kapsamında 8 gün boyunca her bir ülke müzik kültürlerini diğer ülkelere birçok aktiviteler gerçekleştirildi. Bu çerçevede 03 Kasım 2023 Cuma günü saat 15:30’da ise tüm katılımcıların çalışmalarından oluşan repertuvar ile Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda uluslararası bir konser verildi.

Proje kapsamında ayrıca Kırıkkale ve bölgeyi tanıtıcı Kırıkkale Millet Bahçesi, Çeşnigir köprüsü, Keskin Sulumağara, Keskin Taşmektep, Kırıkkale Valiliği, Ankara Millet kütüphanesi, Anıtkabir ve Kapadokya gezileri de geziler düzenlendiği bildirildi.

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.