Kırıkkale Üniversitesi, 'Tavsiye Sistemleri' konulu seminer verdi

Kırıkkale Üniversitesi, 'Tavsiye Sistemleri' konulu seminer verdi

Kırıkkale Üniversitesi, Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Yahya Kemal Konferans Salonu'nda İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi "Tavsiye Sistemleri" konulu seminer verdi.

Kırıkkale Üniversitesi Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Yahya Kemal Konferans Salonu’nda İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı ve İstatistik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Güvenç Arslan, tarafından “Tavsiye Sistemleri” konusu ele alındı.

seminer.jpg

TAVSİYE SİSTEMLERİ BİR ANLAMDA İNSANLARIN KARAR SÜREÇLERİNİ TAKLİT EDEN SİSTEMLER

Kırıkkale Üniversitesi, Yahya Kemal Konferans Salonu'nda düzenlenen seminere Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kamil Şahin, İstatistik Bölümü öğretim üyeleri, akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.
Dekan Prof. Dr. Güvenç Arslan, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte kullanımı artan tavsiye sistemleri hakkında bilgi verdi. Arslan konuşmasında: "Tavsiye sistemleri bir anlamda insanların karar süreçlerini taklit eden sistemlerdir. Temel fikri ise çok fazla seçeneğin, verinin yer aldığı bir havuzda güvenilen başka kişilerin tercihlerinden ve tecrübelerinden faydalanmak, bu deneyimlerin karar alma sürecini kolaylaştırması amacıyla rehber ve filtre olarak kullanılmasıdır. Tavsiye sistemleri; üretim ve bilişim teknolojisindeki gelişmeler, e-ticaret uygulamalarının yaygınlaşması, veriye ulaşımın kolaylaşması, artan rekabet ortamı, daha kaliteli hizmet anlayışı, müşteri memnuniyeti ve giderek artan verileri faydalı bilgiye dönüştürme ihtiyacı gibi nedenlerle önem kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

seminerrrrrr.jpg

Dekan Prof. Dr. Güvenç Arslan, konuşmasının devamında içerik bazlı tavsiyeler, işbirlikçi tavsiyeler, hibrit yaklaşımlar, ürün değerlendirme, tavsiye sistemi uygulamalarında karşılaşılan sorunları ve tavsiye sistemi uygulamalarını sunum eşliğinde anlattı.

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.