Kırıkkale Üniversitesi duyurdu!

Kırıkkale Üniversitesi duyurdu!

Kırıkkale Üniversitesi Avrupa Birliği alanında 2024-2025 akademik yılında burslu yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için duyuruda bulundu. Duyuruda, son başvuru tarihinin 16 Ocak olduğu bildirildi.

Kırıkkale Üniversitesi,2024-2025 akademik yılında Avrupa Birliği alanında burslu Yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için duyuruda bulundu. Türk özel sektörü ve sivil toplum kuruluşları, Avrupa Koleji ve Polonya Dışişleri Bakanlığı desteğiyle, akademik açıdan başarılı olan, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için yapılan duyuruda, Avrupa Koleji’nde (College of Europe) burs imkânı sağlandığı hatırlatılarak burslu yüksek lisans eğitimi son başvuru tarihinin 16 Ocak olduğu hatırlatılıyor.

Kırıkkale Üniversitesi duyurusunda sürece ilişkin sorular için avrupakoleji@ab.gov.tr adresiyle iletişime geçilmesi gerektiği belirtiliyor. Duyuruda göre, Avrupa Koleji hakkında ayrıntılı bilgi www.coleurope.eu adresinden alınabilecek.

BURS İMKANI

Kırıkkale Üniversitesi tarafından sadece başarılı öğrenciler için yapılan duyuruda, söz konusu burslu Yüksek Lisans imkanı hakkında şu bilgilere yer verildi. “Türk Özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, Avrupa Koleji ve Polonya Dışişleri Bakanlığı desteğiyle Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından, akademik açıdan başarılı olan, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere 2024-2025 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde (College of Europe / Collège d’Europe) burs imkânı sağlanması öngörülmektedir.

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı’nın amacı, Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi doğrultusunda ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanımlı AB uzmanlarını ve geleceğin Türk Avrokratlarını yetiştirmektir. Avrupa Birliği Başkanlığı eşgüdümünde yürütülen burs programı kapsamında, özellikle sivil toplum kuruluşları ve özel sektörümüzün desteğiyle, 2010-2023 yılları arasında 163 öğrencimiz bu saygın okulda yüksek lisans eğitimi alma imkânına kavuşmuştur.

mevlana550.jpg​​​​​​​

Program kapsamında Kolej’e kabul edilen ve burs almaya hak kazanan kişiler, Kolej’in Brugge veya Natolin kampüslerinde, Avrupa Disiplinlerarası Çalışmaları, AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Çalışmaları, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Çalışmaları, Avrupa Ekonomik Çalışmaları ve Avrupa Hukuku Çalışmaları programlarından birinde yüksek lisans öğrenimi görecektir.

Bursların, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Avrupa Koleji temsilcilerinden oluşan Türkiye Seçici Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlar neticesinde 2024-2025 akademik yılında Avrupa Koleji’nde 10 aylık yüksek lisans eğitimi görmeye hak kazanacak adaylar arasından seçilecek kişilere verilmesi öngörülmektedir. Geçen akademik yılda Avrupa Koleji’ne kabul alan 14 vatandaşımıza burs verilmiştir. Adayların Avrupa Koleji programlarına kabul edilmeleri AB Başkanlığı bursu almalarını garantilememekte Türkiye Seçici Kurulu’nun mülakatında da başarılı olunması gerekmektedir. Mülakat tarihi, şekli ve yeri ile ilgili bilgi ön eleme listesine giren adaylara daha sonra bildirilecektir.

YALNIZDA BELİRLİ KAMPÜSLER İÇİN GEÇERLİ

Program kapsamında sağlanan burslar yalnızca Avrupa Koleji’nin Brugge ya da Natolin kampüslerinde yürütülmekte olan yüksek lisans programlarından birinde kullanılabilir. Burs almaya hak kazanan adayların bu haklarını başka bir akademik yıla erteleme hakları bulunmamaktadır. Burslar eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Sağlanan burslar kapsamında uçak bileti masrafları karşılanmamaktadır ve yolluk veya cep harçlığı ödenmemektedir. Burslar bursiyerlerin eline geçmemekte, bursiyer adına doğrudan Avrupa Koleji’ne ödeme yapılmaktadır.

Burs başvuruları için gerekli şartlar aşağıda sunulmuş olup, burs için son başvuru tarihi 16 Ocak 2024 olarak belirlenmiştir. Son başvuru tarihinde herhangi bir uzatma yapılmayacak, bu tarihten sonra yapılacak olan başvurular kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.