Kırıkkale Çoruh Özü ihalesi tamam

Kırıkkale Çoruh Özü ihalesi tamam

Devlet ve Su İşleri Müdürlüğü’ne ait Çoruh Özü deresi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın projeli çalışmasıyla birlikte ıslah edilecekti. Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, ıslah çalışması için ihalenin tamamlandığını duyurdu.

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın seçim vaatleri arasında yer alan ve Kırıkkale’yi ikiye bölen Çoruh özü deresi ıslah çalışmaları için ihalenin tamamlandığını duyurdu. Çevresinde yeşil alanların oluşturulacağı Çoruh Özü deresinin tamamlanması ile kent rahat bir nefes alacak. Derenin ıslah edilmesiyle bölgedeki ardiyeler kaldırılacak, ıslah ile birlikte şehirdeki koku da ortadan kalkmış olacak.

639b5915e3fee-426e6577-4de6-4166-8a17-88132cb27c9d.jpeg

Kırıkkale’nin il olmasıyla birlikte, Devlet Su İşleri Müdürlüğü tarafından şehir merkezine yapılan sellik ve kanal sularının geçiş güzergâhı olan ve halk arasında (Yeliş Öz olarak bilinen) esas adıyla Çoruh Özü deresi olan bölge için Orman ve Su İşleri Bakanlığı harekete geçti. Eskişehir’de ki Porsuk Çayı Modeli’nin örnek alındığı çalışmalar, projelendirilerek ihaleye çıkacaktı.

NELER OLACAK?
Kırıkkale Belediyesi tarafından 2,5 kilometrelik bisiklet ve koşu yolunun da yapıldığı Bahçelievler Mahallesi, civar bölgelerde yaşayan vatandaşlar için de mesire alanları olarak dikkat çekiyor. Projenin uygulanmasıyla birlikte ilk olarak Aşağı Mahmutlar Bölgesi’ne 2 adet çökertme havuzları kurulacak. Çalışmaların ardından, temizlenen derenin içerisi tatlı su ile doldurulacak.

KENT HALKI DİNLENECEK
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, projenin hayata geçmesiyle birlikte Kırıkkale’nin önemli bir yatırım kazanacağına dikkat çekti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun proje ile bizzat ilgilendiği bilgisini veren Saygılı, “Şuanda derenin pis kanal sularına yönelik ıslahı yapıldı. Sadece yağış sonrası oluşan sel suları ve bazı dere yataklarındaki sular akmaya devam ediyor” dedi.

İHALE GECİKTİ
Aşağı Mahmutlar bölgesine 2 adet çökertme havuzu yapılacağına dikkat çeken Saygılı, “Buralarda yapılacak olan çökertme havuzlarındaki sular, Çoruh Özü deresi içerisine gönderilecek. İnşallah proje kabul edilip, ihale aşamasına çıktıktan sonra Eylül ya da Ekim ayı gibi çalışmaların başlamasını tahmin etmekteyiz” denilmişti. Ancak ihale yeni tamamlandı. Çalışmanın ne zaman başlayacağı ise merak konusu.

BİSİKLET YOLU AÇILMIŞTI
Belediye olarak Bahçelievler Mahallesi bölgesine, 2,5 kilometrelik bisiklet ve koşu yolu yaptıklarını ifade eden Saygılı, “Bu bölgemiz, havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlarımızın uğrak yeri haline geldi. İnşallah bu projemizin de hayata geçmesinin ardından şehrimiz önemli bir yatırım alacaktır” şeklinde konuştu.

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum