Kılıçdaroğlu o gün Ankara'ya böyle gitti

Kılıçdaroğlu o gün Ankara'ya böyle gitti

Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin olduğu gece 23.00 sularında Atatürk Havalimanı’na indi. Ancak Kılıçdaroğlu henüz havadayken ülkede bir darbe...

Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin olduğu gece 23.00 sularında Atatürk Havalimanı’na indi. Ancak Kılıçdaroğlu henüz havadayken ülkede bir darbe girişimi olduğu anlaşılmıştı. Havalimanı’nın VIP bölümüne gelen Kılıçdaroğlu burada partililer tarafından karşılandı. İlk bilgileri alan CHP lideri, Bakırköy Belediyesi Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun evine gitmeyi uygun buldu.

Kerimoğlu, özetle şunları söyledi:

“Genel Başkanımız o gün rutin programı için İstanbul’a gelecekti. 22.30 gibi inmesi planlanıyordu. Ben de karşılamak üzere havalimanına gittim. Ancak Tanklar vardı geçişimize izin vermediler. Araçtan indim, durumu izah ettim, Kılıçdaroğlu’nun geleceğini söyledim ve yürüyerek VIP bölümüne gittim. Uçak 23 sularında havalimanına indi. Yaklaşık 20-25 kadar partili vardık.

Kılıçdaroğlu uçak iner inmez bilgilendirilmişti. VIP bölümüne geldiğinde de durumu daha net öğrendi. İlk tepkisi ‘Hemen Ankara’ya dönmek istiyorum” oldu. Henüz darbenin daha nasıl sonuçlanacağını bilmiyorduk. Ancak daha ilk dakikada bile darbeye karşı olduğunu, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Yanındaki partililere bu konuda hemen talimatlarını iletti. Halkı bu şekilde bilgilendirmesini istedi.”

'MECLİSE GİDİN' TALİMATI

“Ankara’ya uçak bakılıyordu. Ancak uçakların kalkmadığını öğrenince evimize davet ettik. 23.30’de Yeşilyurt’taki eve ulaştık. Kılıçdaroğlu’nun eve gelir gelmez ilk yaptığı basın danışmanı ile birlikte bir basın açıklaması yazmak oldu. Açıklamayı 23.35’temedya kuruluşlarına geçmeye başladık. Gece 01.00’de Meclis Başkanı aradı. Kılıçdaroğlu çok sayıda milletvekili ile görüştü. Her konuşmasında demokrasiye bağlılığını iletti. Bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Parlamentoya, demokrasiye inandığını belirtti. Bu konuda da görüştüğü partililere, milletvekillerine talimatlar verdi. Vekillere “Meclisten ayrılmayın” dedi. Ankara’da olan diğer vekillerin de Meclis’e gitmesini istedi.”

TEKNEYLE GEÇTİ

"Bu arada sürekli gözlerimiz televizyondaydı. Meclis’in vurulduğunu öğrendiğinde çok üzüldü. Hiç uyumadı. 07.45’te Meclis Başkanı tekrar aradı. Meclis’e, genel kurula davet etti. Koruma müdürünü aradı. Hala uçakların kalkmadığını öğrendi. Köprüler de daha açılmamıştı. Biz kendisini daha sonra Ankara’ya gitmesini söyledik ancak Kılıçdaroğlu bir an önce Ankara’ya Meclis’e gitmek istiyordu. Bunun üzerine Bakırköy’den bir tekne ayarladık. Tekneyle birlikte Pendik Marina’ya kadar geçti. Sabah 10.30’de evden çıktı. 12 gibi de Pendik’te oldu. Daha sonra karayoluyla Meclis’e gitti. Genel Kurul başladığında da Meclis’te yer aldı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.