Keskin HEM’de sıfır atık projesine destek

Keskin HEM’de sıfır atık projesine destek

Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi, geri dönüşüm konusunda dünyaya örnek projeleri arasında yer alan ‘Sıfır Atık’ konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla başlatılan kampanyaya ilişkin olarak okuma köşesi açtı.

Keskin Halk Eğitimi Merkezi geri dönüşüm ve sıfır atık ile ilgili farkındalık oluşturmak, kitap okumaya dikkat çekmek amacıyla kurum koridorunda geri dönüşüm malzemelerinden "Okuma Köşesi" oluşturdu. Geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan kampanyaya destek veren Keskin Halk Eğitim Merkezi, okuma köşesiyle; hayat boyu öğrenme kurumlarında sosyal ve kültürel faaliyetler yapılarak, geri dönüşüm, sıfır atık, çevre bilinci, iklim değişikliği, su ve enerji tasarrufu gibi konularda toplumsal bilincin artırılması, çevreye saygılı, kaynakların etkin kullanıldığı, geri dönüşümün ekonominin vazgeçilmez parçalarından biri haline geldiği üretim ve tüketim kültürünün oluşturulması amaçlanıyor.

whatsapp-image-2022-03-28-at-15-29-01-167789.jpeg

Sıfır Atık Projesi, sadece kaynakların verimli kullanımı için değil, iklimin korunması açısından da önem taşıyor. Küresel ısınma etkisi nedeniyle birçok hayvan ve bitki türünün devamı tehlike altında. Atıkların çöpe gönderilmesi yerine geri dönüşümle değerlendirilmesi, CO2 salınımını azaltarak iklim değişikliğinin de önüne geçiyor. Türkiye, bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ‘Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na dönüştürmüştü.

whatsapp-image-2022-06-17-at-09-29-1467776.jpeg

Türkiye’de ise kamu, eğitim ve spor kulüpleri gibi birçok kurum Sıfır Atık Projesi’ni benimseyerek dahil oldu. İsrafın önlenmesini ve kaynakları verimli kullanılmasını hedefleyen Sıfır Atık Projesi, etkin toplama sistemi ile daha ilk aşamada geri dönüşümün sağlanmasına imkan veriyor. Atıklar ayrıştırıldığı için kaynakların çöpe gitmesi engelleniyor. Bunun bir ayağını da eğitim oluşturuluyor. Bu konuda Türkiye’nin ilk ‘Sıfır Atık Okuku’ ise Ankara’da Altındağ Belediyesi tarafından Başkent Millet Bahçesi içinde açılmıştı.

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.