İlk cemre havaya düştü: Peki ikincisi ne zaman düşüyor?

İlk cemre havaya düştü: Peki ikincisi ne zaman düşüyor?

Cemreler, halk arasında baharın müjdecisi olarak kabul edilen, Şubat ayında belirli zaman aralıklarıyla düşen sıcaklık yükselişleri olarak bilinir. Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak bilinen cemrenin ilki havaya düştü.

Halk arasında baharın yaklaştığının habercisi olarak kabul edilen "cemreler", yıllık ritüellerin başlangıcıyla birlikte tekrar gözler önüne seriliyor. İlk cemre, havaya düşerek baharın müjdesini verdi. Ardından, ikinci cemrenin 26-27 Şubat tarihlerinde suya, üçüncü cemrenin ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşmesi bekleniyor.

Cemreler, "ateş", "kor", "köz" gibi anlamları taşıyan ve halk arasında birer hafta arayla düştüğü kabul edilen sıcaklık yükselişleridir. Soğuk kış günlerinin ardından cemrelerin havayı, suyu ve toprağı ısıttığına dair inanç, pek çok kültürde benzer şekilde paylaşılır. Orta Asya'dan Arap coğrafyasına, Çin'den Yunanistan'a kadar birçok kültürde, cemrelerin havayı, toprağı ve suyu ısıttığı tarihler neredeyse aynı günlerde kutlanır veya önemsenir.

cemre1.png

İLKİ HAVAYA DÜŞTÜ

Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak bilinen cemrenin ilki havaya düştü. Cemrelerin ikincisinin 26-27 Şubat'ta suya, üçüncüsünün de 5-6 Mart'ta toprağa düşeceğine inanılıyor.

havaya-dustu.png

CEMRE NEDİR?

Türk Dil Kurumu’na göre cemre, ‘Şubat ayında birer hafta arayla havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi’ demektir. Cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. Cemre düşmesi, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor. Cemre düşmesi hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

 MUHABİR
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.