İkinci müdahale doları 1,83 liraya kadar düşürdü

İkinci müdahale doları 1,83 liraya kadar düşürdü

Doların 1,90 lirayı aşması üzerine Merkez Bankası, tedbir üstüne tedbir alıyor. Önceki gün piyasaya 2,7 milyar dolar süren banka, dün de döviz satış...

Doların 1,90 lirayı aşması üzerine Merkez Bankası, tedbir üstüne tedbir alıyor. Önceki gün piyasaya 2,7 milyar dolar süren banka, dün de döviz satış ihalesi ve TL zorunlu karşılık oranlarında yaptığı indirimle kurun 1,8370'e kadar gerilemesini sağladı.
Başkan Erdem Başçı, operasyonlar için yeterli rezervlerinin bulunduğunu vurguladı. Tutarın 1,35 milyar dolar olarak belirlendiği dünkü ihaleye 2 milyar doların üzerinde teklif geldi. Ancak Merkez Bankası 350 milyon dolar sattı. Merkez Bankası çarşamba günü 1,3 milyar dolar likidite sağlayacak döviz cinsi zorunlu karşılık indiriminin ardından, maksimum 1,35 milyar dolar tutarında açtığı döviz satım ihalesinde 750 milyon dolar ile rekor satış gerçekleştirmiş ve yüksek miktarlı ihalelerin sürebileceği açıklamalarıyla tansiyonu düşürmüştü. Banka ayrıca TL cinsi rezervlerin yabancı para cinsi tutulabilecek kısmını yüzde 10'dan 20'ye çıkararak rezervlere ilişkin endişeleri de yatıştırmıştı. Böylece dolar 1,87 liraya inmişti. Dün de Merkez'in ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıda döviz piyasasına yönelik aksiyonun devam ettiğine yönelik açıklamasının piyasaya yansımasının ardından dolarda başlayan düşüş, yüksek tutarlı döviz satım ihalesi açılmasıyla hızlandı. Banka dün açtığı ihalede en fazla tutarı 1,35 milyar dolar olarak belirledi. Önceki gün 1,9095 lirayı gören dolar, 1,8720'den kapandıktan sonra dün sabah 1,8370'e kadar geriledi. Döviz sepeti de 2,1448'e kadar düştü. Bir bankanın döviz masası yetkilisi, Merkez Bankası'nın dolarda 1,90 TL'li seviyelerden rahatsız olduğunu belirterek, "MB bir süre daha ihalenin maksimum tutarlarını yüksek açıklamaya devam eder. Miktarları yüksek tuttuğu sürece kurda aşağı hareket sürebilir." dedi. İhalede oluşan en yüksek, en düşük ve ortalama fiyatlar sırasıyla 1,8351, 1,8340 ve 1,8348 lira oldu. MB'nin döviz satım ihalelerine başladığı 5 Ağustos'tan bu yana sattığı tutar ise 4,32 milyar dolara ulaştı. MB dün ayrıca bankacılık sisteminin Türk Lirası likidite ihtiyacını daha kalıcı bir yöntemle ve daha düşük bir maliyetle karşılayabilmesi amacıyla bazı Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarında indirime gidildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, "İndirimler aynı zamanda orta ve uzun vadede finansal istikrarı güçlendirmek amacıyla Türk Lirası mevduat/katılım fonu dışı diğer yükümlülüklerin, özellikle bankalarca ihraç edilmeye başlanan Türk Lirası cinsinden tahvillerin, vadelerinin uzamasını teşvik edecek şekilde belirlenmiştir." denildi. MB'nin değiştirdiği TL cinsi ZK'lar şöyle: 3 aya kadar vadeli mevduatlar ve katılma hesaplarında ZK yüzde 13'ten 12,5'e indirildi. 1 yıla kadar vadeli diğer yükümlülüklerde 13'ten 11'e, 3 yıla kadar vadeli diğer yükümlülüklerde 13'ten 8'e, 3 yıldan uzun diğer yükümlülüklerde 13'ten 5'e indirildi. Mevcut verilere göre piyasaya yaklaşık 3,2 milyar TL likidite sağlanmış olacak. Böylece yüzde 13,1 olan ağırlıklı ortalama TL-ZK oranı yüzde 12,5 seviyesinde gerçekleşecek. Düzenleme 30 Eylül yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak, 14 Ekim itibarıyla tesis edilmeye başlanacak. Dolar bankalararası piyasada 1,85 seviyesinden kapanırken tahvil faizi yüzde 8,36'ya geriledi. 56.905-58.086 bandında dalgalanan Borsa ise yüzde 0,14 kayıpla 57.228 puandan kapandı. (Zaman)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.