Hüseyin Kahya törenle anıldı

Hüseyin Kahya törenle anıldı

Şahsına ait arazileri devlete bağışlayarak “Param ve topraklarım vatanıma feda olsun” diyen ve böylece MKEK Fabrikalarının kurulmasına vesile olan vatansever Hüseyin Kahya için 87. Yıldönümünde adının verildiği parkta törenle anıldı.

“Param ve topraklarım vatanıma feda olsun” diyerek şahsına ait arazileri devlete bağışlayarak MKEK Fabbrikalarının kurulmasına vesile olan ve Kırıkkale’nin gelişimine büyük katkı sağlayan Hüseyin Kahya, ölümünün 87.yıldönümünde adının verildiği Hüseyin Kahya parkında törenle anıldı. 22 Eylül 1936 yılında vefat eden bugün ölümünün üzerinden 83 yıl geçen Hüseyin Kahya, ayrıca anıt mezarda saat 16.00 da adına anma töreni düzenlenecek.

Arazilerini Devlete bağışlayan Hüseyin Kahya ile ilgili torunundan aktarılanlar şöyle;

Atatürk Asım Paşa’yı görevlendirdi: Atatürk, Kurtuluş Savaşı bitiminde, Askeri Ağır Silah Sanayi’ni oluşturarak, üretim tesisleri yapmak için hükümetini temsilen Asım Paşa başkanlığındaki askeri heyeti, uygun yer aramakla görevlendirmiş. Heyet, Ankara’nın doğusunda, Sivas, Kayseri ve Keskin civarlarındaki arayışlarından sonuç alamadan, Kurtuluş Savaşı’nda mühimmat nakliyesinde önemli görevler üslenmiş, 1917’de açılmış olan Yahşihan Demir Yolu’ndan dekovil (küçük tren) ile Ankara’ya dönmek istemişler. Bölgedeki yer arayışları; gerek arazi yapısı, büyük arazilerin olmayışı, coğrafi şartlar, bağlantının zor oluşu ve gerekse eşrafların konuya ilgisiz kalmaları sonucunda Beyobası Köyü civarlarında da yer bakmışlar ancak tüm araştırmalar sonuçsuz kalmış.

Bu heyeti, Yahşihan’da Hüseyin Avni Tuncay karşılamış. Gece konaklamaları için hazırlıklar yapılırken, gezinin mahiyeti anlatılmış. Hüseyin Avni Bey, “Buralar her yönü ile daha müsait. Ankara’ya yakın, demiryolu var. Çok dar ve yetersiz karayolu da iyileştirilebilir. Kızılırmak burada, istediğiniz büyüklükte, hatta daha fazlası burada var” diyerek, söze girmiş. Hemen Kırık köyü ovasında binlerce dönüm arazisi olan köyün kâhyası Hüseyin’e (Hiç yılmaz) haber salınmış. Kâhya Hüseyin, heyeti köyünde ağırlamış. Durum kendisine iletilince de üzerinde çok düşünmeden 10-12 haneli köyün tamamının görülebildiği arazilerini Asım Paşa ve heyetine göstererek, “Bu arazilerin tamamı benimdir. İstediğiniz kadarını alabilir, askeri fabrikaları kurabilirsiniz” demiş. Kâhya Hüseyin, Askeri Silah Fabrikaları’nın kurulması için arazilerinin çoğunu, kendisi ve geleceğine hiçbir bedel talep etmeden genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bağışlamış.
Fabrikalar kuruldu, üretim başladı: Heyet, Ankara’ya durumu bildirmiş; gerekli görüşmeler sonunda hemen işlemlere başlanmış, tarlaların devlete bağışlandığına dair belgeler hazırlanmış, arazilerin bedelsiz olarak Askeri Fabrikalar Umum Müdürlüğü’ne devredildi. Böylece yurttaki Silah Tamirhane ve Fabrikaları’nın bir arada üretim yapılmasına başlandı. İlk olarak 1925’te, şimdiki Mühimmat Fabrikası’nın olduğu yere temel atıldı. 1926 yılına gelindiğinde Tapa, Mermi, İmla ve Sandık İşletmeleri’nin ortak adı olan Topçu Mühimmat Fabrikası kuruldu. 1928’de hammadde üretimi için Pirinç Döküm Haddehanesi, 1929’da fabrikaların tüm enerji ihtiyacı için Kuvvet Merkezi kuruldu. 1930’da Ankara Kayaş Kapsül Fabrikası üretime başladı. 1931’de yine Ankara’da, Mamak Gaz Maske Fabrikası kuruldu. 1931’de tren raylarının da üretildiği Çelik Döküm Fabrikası, 1935’te Silah ve Tüfek Fabrikası kuruldu. 1936’da da Kırıkkale Barut Fabrikası açıldı. Yine aynı yıl Top ve Dişli Fabrikası kuruldu. Burada bir süre motosiklet de üretildi. 1964’te kurulan BMC fabrikasının motor blokları burada döküldü. 1942’de ise Ankara Etimesgut Uçak ve Motor Fabrikası kuruldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.