Hukuk ekmektir (Bakış Açısı - Selami Mutlu)

Hukuk ekmektir (Bakış Açısı - Selami Mutlu)

Hukuk ekmektir dediysek sakın ola ekmek niyetine yemeye kalkmayın.! O niyetle yemeğe kalkanlara yaramadı çünkü. Hukuk; Yasama,Yürütme ,Yargı erkinin ayıracıdır.Sınırını...

Hukuk ekmektir dediysek sakın ola ekmek niyetine yemeye kalkmayın.! O niyetle yemeğe kalkanlara yaramadı çünkü. Hukuk; Yasama,Yürütme ,Yargı erkinin ayıracıdır.Sınırını çizer.Birbirlerinin arasındaki dengeyi kurar.

             Hukuku etkin sınıfların bireyler üzerindeki baskı aracı olarak kullanırsanız,bireyler mağdur olur.Toplumda mağduriyet yaratır. Hukuku,siyasetin baskı aracı şemsiyesi yaparsanız,kumpaslar,yolsuzluklar,şiddet,haksızlıklar baş gösterir.O nedenle Yasama,Yürütme,Yargıyı dengede eşit yaklaşımlarda tutan hukuktur. Dengeyi bozucu yasal düzenlemelere gitmek,sizi AB’den de Evrensel hukuk kurallarından da uzaklaştırır.Anayasa’mızda Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir diyor.Dekor olsun diye mi yazdılar bunu.  Barışık ve huzurlu bir toplum yaratmanın yolu,eşit vatandaşlık ,herkese eşit bir hukuk ve herkese eşit bir devlet uygulaması olmalıdır.

             Hukuk aynı zamanda bireyleri devlete karşı korumak içindir .Hem de devleti bireyden korumak zorundadır.Bundan sapanların  biran önce hukuk sarmalına dönüş yapmaları gerekir.Ya  hukuk devleti olursun yada guguk devleti  .Hakimi –Savcıyı cüzdanı ile vicdanı arasına sıkıştıracaksın,oradan oraya süreceksin sonrada olmadı baştan diyeceksin.Durmadan yasa değişikliği yapacaksın,değiştire değiştire guguk kuşuna çevireceksin,yinede olmadı baştan diyeceksin! Hukuk ekmektir diyenlere de yüz çevireceksin.

              Kanunlarımız aynı kanun ama mahkemelerin kararı farklı  olur mu ? Olmamalı tabi.Anayasanın 142.maddesinde mahkemelerin kuruluşu,yetkileri,işleyişi kanunla düzenlenir veya kaldırılır diyor.Peki hukuken var olmayan bir mahkeme karar alabilir mi ?  Buna rağmen nasıl oluyor da bir mahkeme ‘’Kalk gidelim diğeri de dur bakalım nereye gidiyorsun ‘’Diyor.Nasıl olurda bir dava dilekçesi 7 ayda yazılmaz.Herkese eşit bir hukuk ve eşit bir devlet uygulaması olmalıdır.Kullanılan dil kin ve nefret ve de şiddet içermemelidir.

              Tahliyelere neden olan kanunla hem düşünce suçlularını bıraktınız hem de adam öldürme suçu ile yargılananları da bıraktınız. Cana kastedenlerle düşünce suçlularını aynı kefeye koydunuz. Vicdanları yine yaraladınız. Çıkan yasaya bir ek madde koyup ‘’Öldürme suçu işlemiş olanlar bu yasadan yararlanamazlar’’ denemez miydi ? Bu nasıl hukuktur ki cinayet dosyalarını bile yargı sisteminin karanlık koridorlarında kaybolmaya-yok olmaya kadar götürebiliyor. Bu hukuk sadece muktedirlerin hukuku mu dur? Muktedirler devlet olanaklarını hukuksuz kullanabilir mi  ?  Hukuk sistemimiz evrensel hukuk kurallarına dayalıdır.Öğlede olmak zorundadır.O nedenle globalleşen dünyada Türkiye de yerini almıştır.O nedenle Hazine Bakanı Sayın Babacan ‘’Hukuk olmazsa ekonomi gelişmez ‘’demektedir. O nedenle Türkiye AB kapısında 51 yıldır beklemektedir.

               AB devamlı yargı bağımsızlığı konusunda endişe duyduğunu belirterek ,ilerlemenin yapılıp yapılmayacağı konusunda ,Türkiye’nin hukuk alanında ortaya koyacağı tavrı bekliyor.Sen kapısında 51 yıl gireceğim diye çaba sarf et  AB’nin karşılıksız yardımlarını kullan sonrada hukuk mu –guguk mu diye bocala.Bürüksel toplantılarında Türkiye için alınan kararlar hep aynı uyarı niteliği taşımaktadır.Ülkemizin kaynakları ve konumu gereği  AB ipleri koparmadan sert demeçlerle bizleri  uyarmaktadır.

             Hukuk hepimize lazımdır. Olmazsa olmazımızdır.Hiç kimse hiçbir iktidar siyasi ikbali için hukuku görmezden gelemez.Barışık ve huzurlu bir toplum yaratmanın yolu yine hukuktur.

             HUKUK EKMEKTİR

    

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.