Hititlerin Başkenti Çorum'da gezilecek yerlerin listesi

Hititlerin Başkenti Çorum'da gezilecek yerlerin listesi

Hititlere başkentlik yapan Çorum, sınırları içerisinde çok fazla tarihi ve kültürel miras barındırıyor. Ziyaretçi akınına uğrayan Çorum'da gezilecek yerlerin başında Hattuşa ve Alacahöyük geliyor.

Türkiye'nin sanayi açısından gelişmiş kentlerinden birisi olan Çorum, geçmiş dönemlerde uygarlıklara başkentlik yapan bir tarihi bölge olarak ta öne çıkıyor. Özellikle Hititlerin başkenti olarak kullanılan Hattuşa dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor. Yerli ve yabancı turistler bu bölgede tarihle iç içe bir gezinti yapıyor.

ÇORUMA GİDERSENİZ HATTUŞA'Y A MUTLAKA UĞRAYIN

Çorum'a yolunuz düşerse ilk olarak Hititler’in başkenti Hattuşa'ya gidebilirsiniz. Burası 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan bir tarihi alandır. Hattuşa (Çorum, Boğazköy), Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olarak yer almıştır. Çorum'un Boğazkale İlçesi’nde yer alan Hattuşa, Fransız Gezgin Charles Texier tarafından 1834 yılında keşfedilerek dünya tarihine kazandırıldı. 1906 yılında başlayan kazılar sonucunda buradaki yerleşimin M.Ö. 2. bin yılında Anadolu ve kuzey Suriye’de hâkimiyet kuran Hitit Devleti’nin Başkenti olduğu anlaşılmıştır. Dünya Mirası olarak tescillenen Hattuşa Antik Kenti, sadece Çorum’un değil ülkemizin en önemli arkeolojik alanlarından biridir.

alacahoyuk.jpg

ALACAHÖYÜK ÇORUMDA GEZİLECEK YERLERİN BAŞINDA GELİYOR

Hattuşa dışında Çorum'da tarihi yerlerin başında Alacahöyük Müze Ve Ören Yeri geliyor. Alacahöyük'te yine Hititler döneminde önemli bir kültür ve sanat merkezi konumundaydı. Farklı bölümlerden oluşan Alacahöyük 1. uygarlık katı; Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu-Osmanlı dönemleri, Alacahöyük 2. uygarlık katı ise mabed, büyük yapılar, özel-blok evler, sokaklar, büyük küçük su kanalları, şehir suru, biri kabartmalı ortastadlarla süslü sfenkslerden oluşmaktadır. Ayrıca kral mezarları da burada bulunmaktadır.

İNCESU KANYONU VE YAZILIKAYA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Çorumluların yazları serinlemek için uğradığı İncesu Kanyonu'da ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Kıvrılarak alan ve dağların arasında yer alan bu kanyon 2.5 kilometre uzunluğunda, 40-60 metre genişliğindedir. Dik kayalıklar arasında yer alan kanyon ziyaretçilerine rafting gibi su sporları imkanı da sunuyor.

incesu-kanyonu.jpg

Çorum'da gezilecek yerler sıralamasında 4. sırada yer alan ve Türkiye'de nadir eserler arasında yer alan Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı, kentin en yüksek tepelerine inşa edilmiş ve hitiler döneminde yeni yıl kutlamaları için bu tapınaklar kullanılmış. Farklı bölümleri bulunan Yazılıkaya'yı bir rehber eşliğinde gezmek en doğru seçenek olacaktır.

ÇORU'MDAN HATTUŞAŞ'A NASIL GİDİLİR ?

Yine kentte bulunan ve Çoruma gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de Laçin Kapılıkaya Kaya Mezarı'dır. Kapılıkaya, bir Helenistik Dönem kaya mezarı olarak ön plana çıkarken, mezar kapısı üzerinde motifler ve ölü resimleri yer almaktadır.

Çorumda tarihi yerler arasında Çorum Saat Kulesi, Muradi Rabi Ulu Camii, Şapinuva Ören Yeri, Koyunbaba Köprüsü, Hıdırlık Camii ve Türbesi, Koyubaba Türbesi yer almaktadır. Kentte konaklamak isteyenler öğretmenevini uygun fiyatlı günlük kiralayabilir. Hattuşaş’a giden dolmuşlar belirli saat aralıklarında kalkmaktadır. Ayrıca özel tur şirketleri aracılığıyla da bu tarihi bölgelere yolculuk yapabilirsiniz.

 Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.