Hayvanseverlerden sokak hayvanları yasa teklifine tepki

Hayvanseverlerden sokak hayvanları yasa teklifine tepki

Niğde'de bir araya gelen hayvanseverler, başıboş sokak köpeklerinin uyutulmasının amaçlandığı yasa teklifiyle ilgili basın açıklamasında bulundu.

Grup adına konuşan Mehtap Özdemir, "Öldürmek yerine çözüm üreten adımların atılmasıyla yaşanan problemlerin ortadan kalkacağını" belirtti.

Özdemir, "Bugün Müslüman bir ülkeye, uygar bir ülkeye ve bir hukuk devletine yakışmayacak bir biçimde meclise yasalaşması düşünülen ölüm tasarısı için buradayız. Her gün Filistin'den gelen haberlerle ölen yüzlerce binlerce can için yüreğimiz paramparça olurken, her gün İsrail'e lanet ederken merhamet dini İslam'la şereflenmiş bizler nasıl olur da bütün köpeklerin katledilmesini çözüm olarak görebiliriz" dedi.

"CANIMIZI VERİRİZ CANLARIMIZI VERMEYİZ"

Özdemir, öldürmenin geçmişte de çözüm olmadığını vurgulayarak, "Toplu katliamlarla popülasyon kontrol altına alınmaya çalışılmıştır fakat insanlık dışı bu uygulamalar hayvan sayısını azaltmak bir yana nüfus artışına sebep vermiştir. Bilimsel veriler savaş ve toplu ölümlerin olduğu dönemlerde içgüdüsel olarak canlıların çok daha fazla ürediklerini göstermiştir. 2004 yılında çıkmış yasayı uygulamamış kurumlar şimdi yapmadıkları görevlerinin sorumlusu olarak sokak köpeklerini göstermektedirler. Kısırlaştırmadılar nüfuslarının artmasına neden oldular, beslemediler, yol kenarlarına attılar, aşılamadılar, tedavi etmediler, ormana attılar. Yetmedi kürekle döve döve öldürdüler, yetmedi canlı canlı gömdüler. Öldürmek çözüm olsaydı çoktan başarmış olurdunuz" şeklinde konuştu.

aw224591-01.jpg

Kültüre, ahlaka, inanca uygun adımların atılması gerektiğini ifade eden Özdemir, hem insan hem hayvan refahını sağlayacak çözümün uygulanmasını istedi. Özdemir, "Sorumlu tüm kurumların kanunda belirtildiği gibi üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi, yani etkin kısırlaştırma ile çözüm mümkündür. Biz yaşam hakkı savunucuları hayvanların ve insanların ortak menfaati için üzerimize düşen görevi bu zamana kadar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Fakat hayvanların öldürülmesini asla kabul etmiyoruz. Canımızı veririz canlarımızı vermeyiz" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.