Hayvancılık Kırıkkale’de yok oluyor

Hayvancılık Kırıkkale’de yok oluyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 yılı verilerine göre, Kırıkkale’de büyük ve küçükbaş hayvan sayısında büyük azalma yaşanıyor.

Yapılan araştırmalara göre, Kırıkkale genelinde 67 bin büyükbaş hayvan bulunurken, küçükbaş hayvan sayısı ise 176 bin ile kaldı.

TÜİK verilerine göre İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir’de büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı hemen hemen bizim iki katımızı buluyor. Kırıkkale’de hayvan azalmasının birinci sebebi, yem fiyatları olarak gösteriliyor. Yem alamayan besicilerin, hayvanlarını kesime verdiği söyleniyor. Diğer bir sebep ise köylerde geçim sağlayamayan gençlerin, yaşadıkları yerleri terk ederek büyük şehirlere göç etmesine bağlanıyor.

hayvancilik.png

HAYVANCILIK YAPANLARIN SAYISI AZALDI

Büyük ve küçükbaş hayvanlara yeterli desteğin sağlanmadığından yakınan besiciler, yemin yanında samanında yüksek olmasından yakınıyorlar Ayrıca besiciler, bütün emekleri kendilerinin çektiğini ve kazan kesimin ise aracılar ve kasapların olduğunu ifade ediyorlar. Kendilerinin kazanamadığından dolayı hayvanlarını kestirip, köylerini terk ettiklerini yada tarım işiyle uğraşmaya başladıklarını söylüyorlar.

 Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum