Gül'den 3 dönem yorumu: Başbakan'la bu konuları kendi aramızda konuştuk

Gül'den 3 dönem yorumu: Başbakan'la bu konuları kendi aramızda konuştuk

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bartın Valiliği'ni ziyaretinde AK Parti'deki üç dönem kuralının değişmemesiyle ilgili sorusu üzerine, “Başbakan'la bu...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bartın Valiliği'ni ziyaretinde AK Parti'deki üç dönem kuralının değişmemesiyle ilgili sorusu üzerine, “Başbakan'la bu konuları aramızda konuştuk. Günü gelince yapılacak açıklamaları duyarsınız.” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bartın Valiliği ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. “AK Parti'nin üç dönem kuralının devam etmesine karar verildi. Bu durumda Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması kuvvetlendi. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?” sorusuna Gül şu cevabı verdi: “Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili takvimin işlediğini söyledim. Bununla ilgili tartışmalar gayet tabii. Sayın Başbakan'la bu konuları kendi aramızda konuştuk. Onu söyleyeyim. Günü gelince de yapılacak açıklamaları duyarsınız.”

HABERİN VİDEOSUNU İZLE Gül, yurt dışında Türkiye'de basın özgürlüğü olmadığına yönelik açıklamalarla ilgili olarak da “Basın özgürlüğü bir memleketin, tabii ki demokratik ülkelerin en önemli niteliklerinden birisidir. Bu yöndeki eleştirileri hep dikkate almamızda fayda vardır, çünkü Türkiye'nin üzerine herhangi bir şekilde başarılarını gölgeletmemiz lazım.” cevabını verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde paralel yapı iddiaları ile ilgili olarak Gül şöyle konuştu: “Türkiye bir hukuk ülkesidir. Tabii ki yanlışlar, hatalar, çeşitli yapılanmalar, çeşitli faaliyetler hep olabilir büyük bir ülkede. Nitekim telefon dinlemeleri, çeşitli biliyorsunuz son dönemlerde ortaya çıkan hususlar.. Bütün bunlarla mücadele de hukuk devletinde hukuk çerçevesi içerisinde olur. Milli Güvenlik Kurulu da hukukla bağlı olan bir kurumdur. Hiç kimse hukukun, Anayasa'nın kanunların dışında değildir. Yanlışlar tabii ki görmezlikten gelinemez ama yanlışlarla da mücadeleler hukuk çerçevesinde olur. Onun için gelişigüzel herhangi bir işlem, suçu olmayan insanlara böyle bir şey söz konusu olmaz. Ama yapılan yanlışlar varsa bu yanlışların da üstünün kapatılmasını hiç kimsenin talep etmemesi gerekir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.